ثبت امتیاز

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی که دوست دارم را منتشر کرده است، وی در بخشی از این کتاب خاطراتی از سفرهای رسمی خود در اثنای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی و وزارت خارجه آمریکا به ترکیه را نقل می‌کند، مواردی عجیب چون تلاش برای شکستن در و  خروج یکباره میزبانان از اتاق گفتگو.

سفارت جمهوری آذربایجان در تهران

بنابر گفته وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، یک فرد مسلح صبح روز جمعه با سلاح کلاشینکف وارد سفارت شده است. طبق گفته بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، ساعت 8:30 به وقت باکو حمله مسلحانه ای به سفارت ما در تهران صورت گرفته است.

سفارت جمهوری آذربایجان در تهران

ضارب با اسلحه خودکار (کلاشنیکف آ کا ۴۷ تاشو) به سفارت حمله کرده است و رئیس نیروهای محافظ سفارت را کشته است. دو نفر از نگهبانان نیز حین تلاش برای جلوگیری از این حمله مجروح شده‌اند و وضعیت آنها بحرانی نیست.

ضارب که یاسین حسین‌زاده نام دارد، ۵۳ ساله و پدر دو فرزند است، می‌گوید یک کلت کمری و یک کلاشینکف داشته است و تصمیم داشته تا هر فردی سر راهش قرار می‌گیرد را بکشد. همسر این فرد که خانم گلنار علی‌یوا نام دارد، تبعه جمهوری آذربایجان بوده و بنا بر گفته‌های دخترشان ماه‌ها است که از خانه خارج شده و در جمهوری آذربایجان به سر می‌برد و با فرزندش نیز ارتباط اینترنتی دارد. اما ضارب معتقد بوده همسرش در طبقه چهارم ساختمان سفارت اسیر شده و کارمندان سفارت از تحویل او خودداری می‌کنند! هیچ بعید نیست که این فرد دچار فروپاشی روانی شده است و بی‌شک ادامه بازجویی و معاینات روانشناسان ابعاد جدیدی از این ماجرا را روشن خواهد کرد.

بی‌شک نباید اجازه داد این اتفاق تلخ موجب بروز مشکلات و سوتفاهمات در روابط دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران شود. در سال ۱۳۹۵ نیز سفیر روسیه در ترکیه به دست یک مامور امنیتی به طرز فجیعی کشته شد. آندره کارلوف در روز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۹ آذر ۱۳۹۵) در آنکارا هنگامی که از یک رخداد هنری بازدید می‌کرد، در سن ۶۲ سالگی به ضرب گلوله کشته شد. وی در حال سخنرانی بود، که مرد مسلحی به او تیراندازی کرد و از حاضران خواست که محل را ترک کنند. سپس مرد مسلح دوباره بالای سر سفیر روسیه رفته و چند تیر دیگر به او شلیک کرد.

بی‌شک تهران و باکو دارای ارتباطات تاریخی، فرهنگی، دینی و اجتماعی عمیقی هستند و از ماجرای ترور کارلوف و اقدامات و واکنش‌های بعدی طرفین درگیر می‌توانند سرمشق‌های خوبی بگیرند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.