5/5 - (1 امتیاز)

رجب طیب اردوغان گفت در دیدارهای متعدد خود با امانوئل مکرون چه شخصی و چه در رویدادهای بین‌المللی، او صادق نبود. رئیس‌جمهورترکیه همتای فرانوسی خود را سیاستمداری فریبکار خواند که صلاحیت اداره این کشور را ندارد.

رئیس‌جمهور فرانسه

اردوغان گفت: «من آشکارا حرف می‌زنم و این کلمات به پاریس خواهد رسید. او صادق نیست و ما می‌خواهیم سیاست بین‌المللی بر مبنای صداقت باشد. بدون آن، اعتمادی وجود ندارد». وی افزود: جایی که صداقت نباشد، عزت نیست. البته چنین رهبرانی در دنیا کم نیستند.

 

رئیس‌جمهور فرانسه

اردوغان افزود ماکرون اعتبار خود را در پارلمان از دست داده … فرانسه مدام در حال از دست دادن اعتبار است. اردوغان اذعان داشت مایه تاسف است که در روابط با یونان در مدیترانه، آن‌ها ترکیه را نایده می‌گیرند. به گفته اردوغان، فرانسه به سرعت در حال از دست دادن وجهه خود در آفریقا از جمله مالی و بورکینافاسو و در جامعه بین‌المللی گسترده‌تر است.  

بورکینافاسو اخیراً اعلام کرد به فرانسه مهلت یک ماهه داده تا نیروهای خود متشکل از حدود ۴۰۰ سرباز مستقر در این کشور را خارج کند. این جدیدترین کاهش حضور نظامی فرانسه در آفریقاست بعد از آن که مالی در همسایگی بورکینافاسو هم از نیروهای فرانسه خواست این کشور را ترک کنند.

تصمیم بورکینافاسو درباره نیروهای فرانسوی نشانه وخامت بیشتر روابط بین فرانسه و مستعمره سابق خود پس از کودتای نظامی سپتامبر ۲۰۲۲ است. برخی از تنش‌ها به این دلیل است که حضور نظامی فرانسه در بورکینافاسو امنیت را در این کشور  واقع در غرب آفریقا بهبود نداده است.

اردوغان افزود رئیس‌جمهور ماکرون که در خصوص گذشته استعماری [کشور] خود در آفریقا به ویژه الجزایر با دشواری‌هایی روبروست، بخواهد از طریق اتهام‌زنی به سایر کشورها از جمله کشور ما، از گذشته استعماری خود نجات پیدا کند.

به نظر می‌رسد روابط آنکارا با پاریس متشنج‌تر می‌شود. تنش در خصوص یونان، حوزه مدیترانه و میادین گازی آن و اختلاف نظرها در باب جنگ روسیه در اوکراین مانع از بهبود روابط این دو کشور در آینده پیش رو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.