5/5 - (1 امتیاز)

وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای پرتغالی خود تاکید کرد : در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو داریم. همچنین کراوینیوتاکید کرد از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

وزیر خارجه پرتغال

 

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو دارد. چاووش‌اوغلو با اشاره به اینکه فنلاند و سوئد تاکید کرده‌اند که ترکیه از آغاز روند عضویت این دو کشور در ناتو مشکلات کمتری با فنلاند داشته، اظهار داشت: اما هر دو این کشورها، سازمان ناتو و برخی از متحدان سازمان خواهان تداوم همزمان روند عضویت دو کشور هستند.

وزیر خارجه پرتغال

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست مطبوعاتی مشترک با ژائو گومز کراوینیو، همتای پرتغالی خود با اشاره به اینکه آنکارا به نسبت سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو دارد، گفت: باید میان کشوری که مساله بیشتری با آن داریم با کشوری که مسائل کمتر است، تمایز قائل شویم.

 

وی با یادآوری تفاهم‌نامه سه جانبه میان ترکیه، سوئد و فنلاند در مادرید نیز گفت: از آن زمان تاکنون اظهارات مثبتی از سوی فنلاند مطرح شده و می‌توان گفت در مورد تحریم‌های ترکیه از جمله در خصوص مجوز صادرات محصولات صنایع دفاعی صورت گرفته است. تحرکات گروههای تروریستی نیز در این کشور مانند سوئد نبوده است. منظور من فقط وابستگان پ.ک.ک نیست، افرادی با ایدئولوژیهای مختلف نیز در میان سیاستمداران فنلاندی حضور دارند. آنها هم نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد. چاووش‌اوغلو با تاکید بر اینکه ترکیه مخالف گسترش ناتو نیست، تصریح کرد: ما همیشه گفته‌ایم که کشورهایی که خواهان عضویت در ناتو هستند می‌توانند به این سازمان بپیوندند.

در ادامه این نشست، ژوائو گومز کراوینیو، وزیر امورخارجه پرتغال در نشست خبری مشترک با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در آنکارا تاکید کرد که کشورش همواره از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده است. وزیر امورخارجه پرتغال با اشاره به دوستی دیرینه میان دو کشور، اظهار داشت: ما خواهان تداوم و توسعه این دوستی هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه پرتغال همواره حامی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا بوده است، عنوان داشت: شرایط فعلی ممکن است مساعد نباشد، اما پرتغال همواره از روابط نزدیک با ترکیه، روابط نزدیک بین اتحادیه اروپا و ترکیه حمایت کرده است. باید تعاملات با ترکیه را گسترش دهیم.

کراوینیو با بیان اینکه روابط دو کشور در سطح «عالی» قرار دارد و در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی همکاری گسترده‌ای دارند، گفت: به همراه محمد موش، وزیر بازرگانی ترکیه، ریاست نشست کمیسیون مشترک اقتصاد و تجارت را بر عهده خواهیم داشت.

وزیر امورخارجه پرتغال در نشست خبری مشترک با چاووش‌اوغلو با اشاره به اینکه با همتای تُرک خود در خصوص مسائل بین ارمنستان و آذربایجان نیز مذاکراتی انجام داده‌اند، گفت: ترکیه در دهه‌های اخیر تعامل و سرمایه‌گذاری بسیار مفیدی در آفریقا انجام داده است. پرتغال به عنوان کشوری که بر قاره آفریقا متمرکز شده از این امر حمایت می‌کند.

وی با اشاره به نقش مهم ترکیه در میانجیگری در جنگ روسیه و اوکراین، از تلاش‌های آنکارا در خصوص کریدورغلات قدردانی کرد. و تاکید کرد ژوائو گومز کراوینیو همچنین تصریح کرد: باید همکاری‌ها در بخش دفاعی را گسترش دهیم.

 

 

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه جامعه کشورهای پرتغالی‌زبان در چهار قاره فعالیت‌های بسیار گسترده ای انجام داده‌اند، اظهار داشت: ترکیه برای مدت طولانی در میان 30 عضو ناظر قرار داشته است. از دیدن اینکه زبان پرتغالی در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شود، بسیار خوشحال شدم. این جامعه نه تنها بر مسائل فرهنگی بلکه بر مسائل سیاسی نیز تمرکز دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.