ثبت امتیاز

طبق بیانیه وزارت دفاع یونان یک فروند جنگنده اف-۴ فانتوم این کشور روز دوشنبه ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳، در دریای یونان سقوط کرد که تاکنون جنازه خلبان پیدا شده و کمک خلبان همچنان مفقود است.

 

سقوط جنگنده فانتوم یونان به دریا

در پی سقوط یک جنگنده و مرگ سرنشینان آن، «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان پس از این حادثه سه روز عزای عمومی در نیروهای مسلح اعلام کرد.

جنگنده مذکور در حال یک تمرین آموزشی بود که در ۴۶ کیلومتری جنوب فرودگاه «آندراویدا» در شبه‌جزیره پلوپونز در غرب یونان سقوط کرد. طبق اعلام ارتش یونان، بقایای این جنگنده در محل سقوط آن پیدا شده، اما درباره علت سقوط آن توضیحی ارائه نداده‌اند و تنها به این نکته اشاره شده است کهجنازه خلبان این هواپیما پیدا شده است اما جستجو برای یافتن جنازه کمک خلبان همچنان ادامه دارد.

سقوط جنگنده فانتوم یونان به دریا

شایان ذکر است آخرین باری که یک هواپیمای اف-۴ در یونان سقوط کرد در سال ۲۰۰۴ بود.

هر دو خلبان هواپیما در آن حادثه نیز کشته شدند. اف-۴ فانتوم، یک هواپی،ای جنگی نسل سومی است که در قرن گذشته به طور گستر ه‌ای توسط ایالات‌متحده، اعضای ناتو و دیگر کشورها مورد بهره‌برداری قرار گرفت. یونان اولین بار اف-۴ ساخت آمریکا را در سال ۱۹۷۴ خریداری کرد. ودر سال ۱۹۹۸ آتن تصمیم گرفت که با همکاری صنعت هوافضای آلمان ۳۹ فروند اف-۴ئی خود را بهینه‌سازی کند. پس از پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان نخستین اف-۴ئی‌های بهینه‌سازی شده در دسامبر ۲۰۰۲ به پایگاه هوایی آندراویرا تحویل شدند.

 این اف-۴ئی‌ها مجهز به رادار ای ان/ای پی کیو-۶۵وای جی که مشابه رادار اف/ای-۱۸ هورنت بود شد بودند. همچنین مجهز به کامپیوتر کنترل مأموریت، سیستم هاد، نمایشگر چندکاربردی بوده و دارای انواع موشک‌های هوابه‌هوا و هوابه‌زمین پیشرفته از جمله‌ایم-۱۲۰آمرام، ایم-۹ام. ای اف دی اس و بمب‌های هدایت لیزری پیووی ۳٬۲٬۱ بودند. این فانتوم‌ها اف-۴ئی پیس ایکاروس ۲۰۰۰(پی آی۲۰۰۰) یا اف-۴ئی فانتوم ۲ ای یوپی نامیده می‌شدند.

با ورود به سدهٔ بیست و یکم یونان تصمیم گرفت تعداد زیادی جنگنده به عنوان جایگزین اف-۴ئی فانتوم‌های بهینه‌سازی نشده خریداری کند و به این منظور سفارش جنگنده‌های فرانسوی و آمریکایی را داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.