5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز دوشنبه دهم بهمن ماه ۱۴۰۱ (۳۰  ژانویه ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم

بسته خبری

استار/ هدف گذاری برای صادرات 1.5 میلیون تن ماکارونی” نوشته است

سال گذشته یک میلیون و 300 هزار تن ماکارونی به ارزش 967 میلیون دلار از ترکیه به 160 کشور جهان صادر شد. این بخش قصد دارد صادرات خود را در سال جاری به 1.5 میلیون تن برساند.

حریت/ بیانات اردوغان در مورد سوئد

“رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیروز با اشاره به روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو گفت: می توانیم پیام دیگری درباره فنلاند بدهیم، سوئد شوکه خواهد شد.”

 

وطن/ تولید و پخش مستند بالهای افسانه‌ای بایراکتار” در اوکراین

مستندی درباره پهپادهای مسلح بایراکتار تی‌بی 2 (Bayraktar TB2 SİHA) در ۱+۱ یکی از بزرگترین شبکه‌های تلویزیونی اوکراین تهیه و پخش شد. در این مستند همچنین مصاحبه‌هایی با سلجوک بایراکتار، رئیس هیئت مدیره بایکار و هالوک بایراکتار مدیر کل انجام شد.

 

صاباح/ ما به وظیفه خود برای کمک به صلح ادامه می‌ دهیم

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه با بیان اینکه که ترکیه برای صلح منطقه‌ای و جهانی مبارزه می‌کند. آکار گفت: “از یک  طرف برای حفاظت از مرزهای‌مان، مبارزه با تروریسم و از سوی دیگر، ما به کار شبانه روزی با هزاران سرباز خود در همه مناطق جغرافیایی ممکن، در سومالی، سودان، کوزوو، بوسنی و به ویژه در جمهوری ترک قبرس شمالی، برادران آذربایجانی و لیبیایی به کار خود ادامه می‌دهیم تا به صلح منطقه‌ای و جهانی کمک کنیم.”

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز دوشنبه سی‌ام ژانویه سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که اوکراین، سوئد، بایراکتار، صادرات مواد غذایی مهم‌ترين  کلیدواژه‌های این روز هستند. به نظر می‌رسد مساله عضویت سوئد و فنلاند در ناتو اختلافات عمیق آنکارا با واشینگتن، بروکسل و پاریس را آشکارتر می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.