5/5 - (1 امتیاز)

در حالی که وزارت امور خارجه و شخص مولود چاووش‌اوغلو نسبت به اظهارات و عملکرد سفیر ایالات متحده و هشت کشور همراه با آمریکا طی حوادث روزهای اخیر درباره شهر استانبول اتخاد موضع کرده بود، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه مواضع تندی علیه سفیر آمریکا اتخاذ نمود.

وزیر کشور ترکیه

پس از تنش‌های اخیر در استکهلم و اهانت به رجب طیب اردوغان و متعاقب آن بی‌حرمتی وقیحانه نسبت به کتاب هدایت الهی، ایالات متحده آمریکا و چندین کشور اروپایی در روزهای گذشته به شهروندان خود هشدار داده بودند از حضور در رویدادهای جمعی و مراکز توریستی در استانبول خودداری کنند. این کشورها دلیل این اطلاعیه را افزایش احتمال وقوع حادثه تروریستی در ترکیه عنوان کرده بودند. دست‌کم هفت کشور اروپایی هم اعلام کردند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و احتیاطی کنسولگری‌های خود در استانبول را به طور موقت به حالت تعطیل در می‌آورند.

وزیر کشور ترکیه

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، با اشاره به مداخله آمریکا در امور داخلی کشورش، به سفیر آمریکا در آنکارا هشدار داد و گفت: «دست کثیفت را از ترکیه بکش». وی در ادامه به سفیر واشنگتن در آنکارا هشدار داد که دست از مداخله در امور این کشور بردارد.

وزیر کشور ترکیه تاکید کرد: «هر سفیر آمریکایی با خود می‌گوید که چطور می‌تواند به ترکیه آسیب برساند. این یکی از بزرگترین مشکلات ترکیه طی سال‌های گذشته بوده است. آن‌ها به این فکر می‌کنند که چه طرح‌هایی در ترکیه می‌توانند انجام بدهند؛ اما یک نفر بازی آن‌ها را خراب کرد و آن شخص اردوغان بود. من در اینجا به سفیر آمریکا می‌گویم که می‌دانم به کدام روزنامه‌نگارها مأموریت داده است. دست‌های کثیف خودت را از ترکیه بکش. من خوب می‌دانم که چه اقداماتی انجام داده‌اید و چگونه می‌خواهید ترکیه را به آشوب بکشید.»

سلیمان سویلو با اشاره به سفیر آمریکا در آنکارا اظهار داشت: «او سفرای دیگر را جمع می‌کند و تلاش می‌کند به آن‌ها مشاوره بدهد. آن‌ها در اروپا همین کار را می‌کنند، سفارت آمریکا (سفارتخانه‌های آمریکا در اروپا)، اروپا را اداره می‌کند.»

 این در حالی است که وزارت امور خارجه ترکیه و شخص مولود چاووش‌اوغلو در باره حوادث اخیر اتخاذ موضع کرده بود و سفیران نه کشور از جمله آمریکا، آلمان، هلند، سوئد، فنلاند، نروژ، اسپانیا و فرانسه را در واکنش به اقدام این کشورها در بستن کنسولگری‌های ترکیه بنا به دلایل امنیتی احضار کرد.

اما چرا سویلو برخلاف روال همیشگی عمل کرده است؟ آیا او از ضربه به صنعت گردشگری ترکیه بیمناک است؟ یا به دنبال موج‌سواری و کسب وجهه از طریق اتخاذ مواضع تند و ضد آمریکایی است؟ آیا او می‌خواهد ردای ریاست جمهوری را بپوشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.