ثبت امتیاز

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد، سازمان‌های تروریستی، به ویژه مسیر عضویت سوئد در ناتو را مین‌گذاری کرده‌اند.

عضویت استکهلم در پیمان ناتو

 چاووش‌اوغلو در نشست شورای مشورتی منطقه‌ای گسترده حزب عدالت و توسعه در شهر آلانیا سخنرانی کرد. در این سخنرانی، چاووش‌اوغلو از نگرش استکهلم نسبت به سازمان تروریستی پ.ک.ک و اهانت بی‌شرمانهنسبت کتاب هدایت الهی انتقاد کرده و گفت، هر روز با عکس‌های سرکرده تجزیه‌طلب و نمادهای سازمان تروریستی در خیابان‌های شما پرسه می‌زنند، از طرفی ضمن ادعای آزادی بیان، اجازه می‌دهید قرآن کریم سوزانده شود، به ترکیه و مسلمین توهین کرده و بعد می‌گوئید، می‌خواهم عضو ناتو شوم. آیا این امکان‌پذیر است؟

عضویت استکهلم در پیمان ناتو

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد، سازمان‌های تروریستی، به ویژه مسیر عضویت سوئد در ناتو را مین‌گذاری کرده‌اند.

چاووش اوغلو با اشاره به اظهارات توبیاس بیلستروم وزیر امور خارجه سوئد مبنی بر اینکه در یادداشت تفاهم بین ترکیه، سوئد و فنلاند، موضوع دینی وجود ندارد، تصریح کرد، بسیار خوب، آیا در این یادداشت به عملکرد منطقی، عاقلانه و اخلاقی شما و احترام به ارزش‌های مقدس مردم اشاره شده است یا خیر؟ آیا نیازی به نوشتن اینها هست؟ اولاً این ابتداییترین وظیفه انسانی است.

چاووش اوغلو گفت، این سازمان‌های تروریستی، این رادیکال‌ها، در حال مین‌گذاری بر سر راه عضویت این کشورها در ناتو به‌ویژه سوئد هستند. به این ترتیب ما با کسانی که به تعهدات توافق‌نامه عمل می‌کنند، می‌نشینیم و صحبت می‌کنیم. وقتی تحت رهبری اردوغان رئیس جمهورمان  قول می‌دهیم، به عهد خود عمل کرده و همیشه پشت سر حرف خود می‌ایستیم.

چاووش‌اوغلو با اشاره‌ براینکه، ترکیه چهار دهه آزگار با تروریسم مبارزه کرده و نتوانسته حمایتی را که انتظار داشت دریافت کند، اظهار داشت، اعضای این سازمان تروریستی در این کشور فعالیت می‌کنند.

به نظر می‌رسد فشار گروه‌های تروریستی بر استکهلم و سواستفاده‌شان از افکار عمومی سوئد، علاوه برروند عضویت این کشور شمالی در پیمان ناتو و روابط دوجانبه با آنکارا، روابط ترکیه با ایالات‌متحده و دیگر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی را نیز دچار چالش کند. چالشی غیرضروری در زمانی که اوکراین به جبهه‌ای یکدست از متحدین ناتو نیاز دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.