5/5 - (1 امتیاز)

فرانک هوگربیتس، زمین‌شناس هلندی سه روز قبل از وقوع زلزله در ترکیه و سوریه، در توییتی این زلزله مرگبار را پیش‌بینی کرده بود!

زمین شناس هلندی

زلزله ۷.۷ ریشتری بامداد امروز (دوشنبه) در ترکیه و سوریه تاکنون به کشته شدن بیش از ۶۰۰ نفر منجر شده است. اما آیا کسی پیش از وقوع این زلزله آن را پیش‌بینی کرده بود؟ پاسخ مثبت است البته اگر توییتر را مرجع بدانیم!

زمین شناس هلندی

 فرانک هوگربیتس، محقق هلندی روز سوم فوریه (۱۴ بهمن) یعنی سه روز پیش از وقوع زلزله مرگبار در ترکیه و سوریه، پیش‌بینی کرده بود که زلزله‌ای با قدرت بیش از ۷.۵ ریشتر این مناطق را خواهد لرزاند! یکی از کاربران در واکنش به این پیش‌بینی نوشته بود: زمین‌شناسان معمولاً مطالعات او را گمراه‌کننده و غیرعلمی دانسته و آن را رد کرده و استدلال‌شان هم این است که هیچ روش دقیقی برای پیش‌بینی زلزله وجود ندارد.

هوگربیتس، محقق هلندی فعال در حوزه مطالعات ژئومتری منظومه شمسی(SSGEOS) که فعالیت‌های ژئوفیزیک را بررسی می‌کند، سه روز قبل پیش‌بینی کرده بود که «دیر یا زود زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۷.۵ ریشتر در مناطق جنوب و مرکز ترکیه، اردن، سوریه و لبنان به وقوع خواهد پیوست.» با این حال، برخی کاربران توییتری او را «دانشمند دروغین» خوانده و پیش‌بینی‌های قبلی وی را زیر سئوال بردند.

هوگربیتس پس از وقوع این زمین‌لرزه، فعالیت توییتری خود را افزایش داده و می‌گوید که زلزله‌های قوی‌تر هم در راه است. او در توییتی نوشت: پس‌لرزه‌ها تا مدتی در این منطقه ادامه خواهد داشت و عمدتاً بزرگی آن ۴ تا ۵ ریشتر خواهد بود اما پس‌لرزه‌ای قوی‌تر هم محتمل است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.