4/5 - (4 امتیاز)
حامد روشن چشم

دکتر حامد روشن چشم

کارشناس ارشد مسائل ترکیه

25 بهمن 1401

انهدام بالن های جاسوسی بر فراز مناطق مختلفی از آمریکا و کانادا نشان دهنده روند پرشتاب تنش های نظامی در جهان است. طی دو هفته گذشته وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام نموده است که سه بالن جاسوسی که متعلق به چین است را بر فراز آسمان آمریکا و کانادا ساقط کرده است.

تنش راهبردی میان غرب با شرق

با آغاز جنگ در دریای سیاه میان روسیه و اوکراین شاهد صف آرایی و تقابل بی مثال میان شرق و غرب هستیم. از همان ابتدای آغاز این روند، برخی از نظریه پردازان بر شروع جنگ جهانی سوم اعتقاد داشتند. با ورود کشورهای اروپایی و طولانی تر شدن جنگ در دریای سیاه که انتظار آن نمی رفت، تنش راهبردی بین روسیه با غرب بیش از پیش گردید.

 به گونه ای که اکنون انتظار می رود، این جنگ میان آمریکا و اروپا با روسیه است. اما زمانی معادله پیچیده تر شد که بار دیگر موضوع تایوان مطرح گردید و با حمایت آمریکا از تایوان، مجموعه­ای از رزمایش های نظامی چین برای جلوگیری از هرگونه ماجراجویی آغاز گردید. این در حالی است که آمریکا با حمایت از تایوان در تلاش است تا حرکت پرشتاب چین را در عرصه اقتصادی مهار کند و طیفی از مشکلات نظامی و امنیتی را پیش روی آن قرار دهد.

 با تمام این وجود، مناسبات آمریکا با چین وارد فاز جدیدی شده است که بیش از پیش نگرانی های احتمال آغاز جنگ جهانی را افزایش داده است.

بالن های جاسوسی چین بر فراز مناطق نظامی آمریکا

وزارت دفاع آمریکا طی هفته های گذشته اعلام کرد که بالن­های را در حال جاسوسی بر فراز ایالت های آمریکا شناسایی کرده است. با این وجود، تیم فنی ارتش امریکا در تلاش بود تا به اطلاعات این بالن دست پیدا کند و پس از ناکامی در مهار کردن فنی این بالن­ها، ناچار شدند که با حملات ضد هوایی آنها را ساقط کنند. بر اساس، اخرین اطلاعات ارائه شده توسط وزارت دفاع آمریکا این بالن­ها ماموریت جاسوسی از مناطق نظامی آمریکا و احتمالا شناسایی مراکز حساس نظامی را بر عهده داشته است تا با ایجاد اهداف احتمالی در زمان جنگ برای حملات موشکی مورد استفاده قرار بگیرند.

جهان در آستانه جنگ جهانی سوم

با بررسی معادلات شکل گرفته در پهنای جهان، از جنگ روسیه و اوکراین تا تهدیدات چین علیه آمریکا و ایجاد حساسیت برای ایران به عنوان بخشی از جنگ روسیه به نظر می رسد که رهبران بزرگ جهان در یک مسیر غیرعقلانی برای برخورد نظامی نزدیک می شوند. تهدیدات روسیه به استفاده از سلاح های اتمی در صورت تداوم کمک های غرب به اوکراین و آمادگی نظامی چین برای برخورد با شرایط جنگی در کنار اقدامات جدید اسرائیل و پشتیبانی اوکراین از حمله به تاسیسات دفاعی ایران در اصفهان همگی نشانه های نامیمون برای رسیدن جهان به آشوبی جدید هستند.

نتیجه گیری

به نظر می رسد که روند تنش های راهبردی جهان به سمت وضعیتی غیر قابل کنترل در حال حرکت است. این روند که خود را در قالب جاسوسی های جدید نشان می دهند، الگوی پیش از آغاز جنگ را ترسیم می کند. چندی پیش سازمان اطلاعات ملی آمریکا ادعا کرد که چین آماده حمله به تایوان است. 

این در حالی است که روسیه در حال آماده شدن برای مجموعه ای از حملات جدید علیه اوکراین برای کسب موقعیت برتر می باشد. درگیر کردن ایران به این جنگ در قالب ادعاهای کمک های نظامی به روسیه باعث شده تا روند موضع گیری ایران در برابر غرب تردید آمیز باشد. 

پیش از این، مذاکرات ایران با غرب به دلیل دیوارهای بلند بی اعتمادی فروریخت و در خلال آن ایران طی یک رزمایش مشترک با چین و روسیه نوع جدیدی از نظم امنیتی جهانی را در قالب کمربند به ظهور رساندند. در یک نگاه کلی می توان بیان داشت که جهان در حال وارد شدن به یک تنش جدیدی از است که در آن بوی جنگ جهانی بیش از پیش به مشام می رسد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.