ثبت امتیاز

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات‌متحده آمریکا،  برای ابراز همدردی این کشور در رابطه با زلزله اخیر در ترکیه، طی هفته جاری به آنکارا سفر می‌کند.

آنتونی بلینکن

 آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هفته آینده به ترکیه سفر خواهد کرد تا همدردی آمریکا با ترکیه در رابطه با زلزله را نشان بدهد. خبرها حاکی است که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در تدارک برای سفر به آنکارا پایتخت ترکیه طی روزهای آینده است.

آنتونی بلینکن

گمانه‌زنی درباره سفر وزیر خارجه دولت جو بایدن به آنکارا در شرایطی انجام می‌گیرد که طبق آخرین خبرها، تلفات زلزله اخیر ترکیه به حدود سی هزار کشته افزایش یافته است. اگرچه دیدار بلینکن از ترکیه قبل از زلزله ترتیب داده شده بود، اما اکنون این سفر عمدتا بر طرق کمک به آنکارا برای ارائه کمک به میلیون‌ها آسیب دیده از فاجعه زلزله متمرکز است.

شاید به دلایل امنیتی زمان دقیق سفر وزیر خارجه آمریکا به ترکیه اشاره‌ای نشده است اما با توجه به اینکه هفته میلادی از روز دوشنبه آغاز و روز یکشنبه ختم می‌شود، باید انتظار داشت که سفر بلینکن به آنکارا طی روزهای آینده انجام شود.

قرار است آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در سفر به آنکارا، به طور رسمی سفارت جدیدالتاسیس واشنگتن در ترکیه را افتتاح کند. بازدید میدانی بلینکن از تلاش‌های امدادی آمریکا در زمینه زلزله ترکیه، از دیگر محورهای سفر او به آنکارا است.

روابط دوجانبه انکارا و واشینگتن در چند سال اخیر پرتنش بوده است و آنکارا و واشنگتن در مورد سوریه و الحاق سوئد و فنلاند به ناتو با هم اختلافات جدی دارند. همچنین برخی نزدیکان اردوغان، ایالات‌متحده را متهم به دخالت در انتخابات پیشروی ترکیه می‌کنند. علاوه بر این موارد تنش بین وزیر کشور ترکیه و سفیر آمریکا در ت کیه هم می‌توانست جدی‌تر شود که در اثر زلزله مهیب ترکیه از تمرکز اشخاص و رسانه‌ها خارج شد.

همچنین در چنین فضای تنش آلودی در روابط دو کشور، کنگره آمریکا ماه گذشته فروش جنگنده‌های اف-16 به ترکیه را به موافقت آنکارا با عضویت سوئد و فنلاند به ناتو منوط کرد. امری غیرقانونی که نه با اساسنامه ناتو و نه قوانین روابط بین‌الملل و اصول روابط دوستانه و توأم با مودت سازگاری ندارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.