ثبت امتیاز

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل طی بیانیه‌ای اعلام کرد،‌ دولت سوریه با بازگشایی دو گذرگاه دیگر در مرزهای مشترک با ترکیه موافقت کرد.

بازگشایی دو گذرگاه مرزی با ترکیه

 

آنتونیو گوترش طی بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت سوریه موافقت کرده گذرگاه‌های باب السلام و الراعی گشوده شوند. این اتفاق پس از ملاقات مارتین گریفیث، فرستاده دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه با بشار اسد در دمشق است که روز دوشنبه انجام شد.

گوترش اضافه کرد: گشودن دو گذرگاه در کنار تسهیل ورود کمک‌های انسانی و تسریع موافقت با ویزاها و تسهیل سفر بین محورهای مختلف اجازه ورود کمک‌های بیشتر را به شکل سریع‌تر خواهد داد.

بازگشایی دو گذرگاه مرزی با ترکیه

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به سازمان ملل اجازه داده تا کمک‌های انسان دوستانه را به شمال غرب سوریه که تحت کنترل مخالفان مسلح قرار دارد از طریق دو گذرگاه دیگر از ترکیه به مدت سه ماه تحویل دهد. دیپلمات‌های سازمان ملل متحد به رویترز گفتند، گریفیث در نشستی پشت درهای بسته این موافقت اسد را اعلام کرد.

گوترش همچنین گفت: با ادامه افزایش شمار کشته‌ها در زلزله ششم فوریه تامین مواد غذایی،‌ کمک‌های بهداشتی و تغذیه و پتو و وسایل گرمایشی و ایجاد سرپناه و دیگر تجهیزات و نیازها برای نجات جان میلیون‌ها زلزله زده امری بسیار ضروری است.

بسام صباغ، نماینده سوریه در سازمان ملل نیز گفت، بعد از توافق بشار اسد و گریفیث، سوریه پذیرفته است کمک‌ها از تمام نقاط مرزی به مدت سه ماه وارد شوند. صباغ بعد از نشست شورای امنیت تاکید کرد: شمال سوریه بخشی‌جدایی ناپذیر از کشور ما است و مردم آنجا جزو ملت سوریه هستند.

به نظر می‌رسد زلزله مهیب اخیر در ترکیه و سوریه علی‌رغم خسارت‌های جانی و مالی بسیار، موجب تسهیل برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.