ثبت امتیاز

زلزله مهیب ترکیه یخ روابط سرد را یک به یک آب می‌کند، پس از سفر وزیر امور خارجه یونان به ترکیه، حال وزیر امور خارجه ایروان به دیدار مولود چاووش‌اوغلو می‌رود.

وزیر امور خارجه ایروان

از زمانی که ارمنستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به استقلال دست یافت، این دو کشور همسایه هرگز روابط دیپلماتیک رسمی برقرار نکردند.

وزیر امور خارجه ایروان

«واهان هونانیان» سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان گفت میرزویان چهارشنبه پانزدهم فوریه ۲۰۲۳ برای گفت‌وگو با «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه وارد آنکارا شد.

پس از دهه‌ها خصومت بین ایروان و ترکیه، «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان برای گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای خود به این کشور سفر کرد.

هونانیان گفت: «میرزویان همچنین با امدادگران ارمنستانی که در حال انجام عملیات جستجو و نجات در شهر زلزله‌زده آدیامان هستند، دیدار خواهد کرد.»

این دومین سفر میرزویان به ترکیه از مارس ۲۰۲۲ است. وی پیش‌تر با چاووش‌اوغلو در حاشیه مجمع دیپلماتیک در «آنتالیا» گفت‌وگو کرد. روز شنبه نیز یک گذرگاه مرزی بین ارمنستان و ترکیه برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته افتتاح شد تا کمک‌های بشردوستانه پس از زلزله مهیبی که در این منطقه رخ داد، اجازه عبور پیدا کند.

در دسامبر ۲۰۲۱، دو کشور نمایندگان ویژه‌ای را برای کمک به عادی سازی روابط منصوب کردند. در فوریه ۲۰۲۲ نیز ترکیه و ارمنستان اولین پروازهای تجاری خود را در دو سال گذشته از سر گرفتند.

مرز زمینی بین دو کشور که از سال ۱۹۹۳ بسته باقی مانده بود و کامیون‌ها مجبور به عبور از گرجستان یا ایران بودند، برای ارسال کمک‌های امدادی به زلزله‌زدگان ترکیه‌ای بازگشایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.