ثبت امتیاز

معاون رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به ارزیابی‌های صورت گرفته در مناطق زلزله‌زده کشور، میزان خسارت وارده به بناها و آثار تاریخی را تشریح کرد.

آثار تاریخی در مناطق زلزله‌زده ترکیه

فواد اوکتای، معاون رئيس جمهور ترکیه طی نشست مطبوعاتی روز جمعه هجدهم فوریه ۲۰۲۳ در مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه «آفاد» در آنکارا اعلام کرد: اوکتای با بیان اینکه از همان ساعات اولیه وقوع زلزله، فعالیت‌ها برای التیام زخم‌های زلزله‌زدگان آغاز شده است، اظهار داشت: اقدامات میدانی با 257 هزار و 71 پرسنل ادامه دارد.

آثار تاریخی در مناطق زلزله‌زده ترکیه

اوکتای گفت طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در مناطق زلزله‌زده، در 830 هزار و 806 ساختمان خسارت شناسایی شده، 105 هزار ساختمان تخریب شده یا آسیب جدی دیده است.

معاون رئيس جمهور ترکیه در ادامه با اشاره به میزان خسارت وارده به آثار تاریخی در مناطق زلزله‌زده گفت: تعداد آثار ارزیابی شده 433 مورد است. 121 اثر خسارت جدی، 66 اثر به‌طور متوسط و 57 اثر به‌طور جزئی آسیب دیده‌اند.

معاون رئیس‌جمهور ترکیه گفت که در چارچوب کمپین «خانه‌ام، خانه‌ات باشد» می‌توانند خانه‌های افراد خیرخواه را به‌صورت رایگان یا با شرایط مناسب برای زلزله‌زدگان اجاره کنند. وی همچنین از کسانی که دو خانه دارند و نیز از ترک‌های ساکن خارج از ترکیه که در این کشور خانه دارند، خواست خانه‌های خود را در سامانه مربوطه ثبت کنند تا از طرف دولت به زلزله‌زدگان اجاره داده شود و یا در صورت تمایل مالکان به طور رایگان واگذار شود. اوکتای تاکید کرد هیچ مالکی جرات نخواهد کرد، قیمت اجاره بها را بیش از حد تعیین‌شده افزایش دهد.

وی همچنین با اشاره به اینکه تعداد کانتینرهای نصب شده بیش از 6 هزار مورد است، خاطرنشان کرد: به جای چادر یا کانتینر، تقاضای سرپناهی برای زلزله زدگان وجود دارد که در این زمینه کمپینی راه‌اندازی کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.