ثبت امتیاز

مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه «آفاد» از ثبت 6 هزار و 40 پس‌لرزه پس از دو زلزله بزرگ در کشور خبر داد.

مناطق زلزله زده ترکیه

اورهان تاتار، رئیس سازمان پیشگیری و کاهش خطرپذیری زلزله مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه «آفاد» در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که زلزله‌های قهرمان‌ماراش تاکنون 6 هزار و 40 پس‌لرزه داشته‌اند. از این میان یک پس‌لرزه 6.6 ریشتری، 40 پس‌لرزه 5-6 ریشتری و 436 پس‌لرزه نیز دارای قدرت 4-5 ریشتر بوده‌اند.

مناطق زلزله زده ترکیه

شایان ذکر است که روز دوشنبه 6 فوریه برابر با ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، دو زلزله‌ به بزرگی 7.7 و 7.6 ریشتر یازده استان ترکیه را به مرکزیت شهرستان‌های پازارجیک و البستان در استان قهرمان‌ماراش لرزاند. تاکنون فوت 40 هزار و 642 نفر در این زلزله‌ها تایید شده است.

به گفته وی، وسعت تاثیرات مخرب دو زلزله در روز ششم فوریه 110 هزار کیلومتر مربع بوده و علاوه بر ده استان اولیه در بیشتر استانهای همجوار دیگر نیز حس شده است.

هنوز ابعاد و عمق خسارت اقتصادی زلزله ترکیه به طور کامل مشخص نشده و کارشناسان در حال برآورد میزان خسارت وارده هستند و به علت گستردگی محل وقوع زلزله و خسارت سنگین در ۱۱ استان این کشور، تعیین خسارت دقیق این فاجعه کمی زمان‌بر خواهد بود.

اقتصاد ترکیه قبل از زلزله هم در نتیجه تورم بالا در وضعیت بحرانی قرار داشت به طوری که خط فقر در این کشور به ۲۹ هزار و ۸۷۵ لیر معادل ۱۵۰۰ یورو محاسبه شده بود در حالی که حداقل دستمزد سال جاری میلادی هشت هزار و ۵۰۶ لیر و نزدیک ۲۳ درصد این میزان تعیین شده بود.

پیش از زلزله، نرخ تورم در کشور ترکیه به رغم تلاش و ادعای وزیر خزانه داری و دارایی این کشور برای کاهش آن به زیر ۵۰ درصد، در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ در ارقام بالای ۵۷ درصد باقی ماند و پیش‌بینی اقتصاددانان برای پایان سال ۲۰۲۳ هم تورم حدود ۴۴.۵۵ درصد بود که وقوع زلزله ممکن است این رقم را جا به جا کند.

هر چند که خسارت دقیق این زلزله که از آن به عنوان “فاجعه قرن” یاد می‌شود، هنوز مشخص نشده، ولی برخی نهادهای اقتصادی برآوردهای خود را از میزان خسارت این زلزله اعلام و ابراز عقیده کرده اند که اقتصاد ترکیه به سختی می‌تواند از زیر بار خسارت این رویداد کمر راست کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.