5/5 - (1 امتیاز)

روسای جمهور ترکیه و آذربایجان پشت درهای بسته کاخ وحدالدین استانبول و بدون حضور اصحاب رسانه روی داد. در این دیدار چه گذشت؟

کاخ وحدالدین استانبول

اردوغان در کاخ وحدالدین استانبول میزبان علی‌اف بود. روز شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان دیدار و گفتگو کرد. علی‌اف پس از امیر قطر دومین مسئول بلندپایه‌ای بود که پس از زلزله اخیر قهرمان ماراش به ترکیه سفر کرده است.

کاخ وحدالدین استانبول

اردوغان در کاخ وحدالدین استانبول میزبان علی‌اف بود. طبق بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری آذربایجان، علی‌اف به منظور اعلام همبستگی و ابراز تسلیت به خاطر زلزله‌های روز 6 فوریه قهرمان‌مرعش به ترکیه سفر کرده است.

نکته جالب این بود که دیدار بین روسای جمهور ترکیه و آذربایجان بدون حضور اصحاب رسانه و پشت درهای بسته برگزار شد. اما در کاخ وحدالدین استانبول چه گذشت؟

به نظر می‌رسد اردوغان و علی‌اف در خصوص زلزله اخیر، هماهنگی در خصوص ولات اوکراین و قفقاز جنوبی و مهم‌تر از همه در باب انتخابات حساس پیش روی حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی و البته شخص اردوغان سخن گفته‌اند.

علی‌اف واقف است که شکست ائتلاف اسلام‌گرایان و ملی‌گرایان در ترکیه و بازگشت حزب جمهوری خلق و گلوبالیست‌ها، پرونده روابط باکو و آنکارا را با چالش مواجه خواهد کرد. روشن است که زمین‌لرزه اخیر و عواقب تلخ آن می‌تواند سبد آرای اردوغان را خالی کند و ضعف اپوزیسیون در انتخاب نامزد واحد را به نقطه قوت آن مبدل سازد.

تداوم حضور امدادگران آذربایجانی در مناطق زلزله‌زده،  اعلام همبستگی جامعه مدنی آذربایجان با برادران ترکیه‌ای و تداوم حمایت‌های مالی و معنوی آذربایجان از زلزله‌زدگان می‌تواند گام‌هایی عملی برای تلاش باکو در جهت کمک به پیروزی اردوغان در انتخابات و تامیق روابط حسنه دو کشور آذربایجان و ترکیه قلمداد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.