ثبت امتیاز

طی مراسمی یاد قربانیان قتل‌عام خوجالی با برگزاری مراسمی در شهر دنیزلی ترکیه گرامی داشته شد.

دنیزلی ترکیه

طی مراسمی در پارک آذربایجان-قره‌باغ شهر دنیزلی ترکیه یاد قربانیان قتل‌عام خوجالی گرامی داشته شد. این مراسم با حضور عثمان زولان، شهردار دنیزلی در کنار یادمان قتل‌عام خوجالی در پارک آذربایجان-قره‌باغ برگزار شد.

شهردار دنیزلی نیز در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه قتل‌عام خوجالی در مقابل چشمان بسته جهان به وقوع پیوست، تصریح کرد: در بوسنی نیز همین وضعیت تکرار شد.

دنیزلی ترکیه

طی این مراسم شرکت کنندگان با خواندن سرودهای ملی ترکیه و جمهوری آذربایجان یاد و خاطره قربانیان قتل‌عام خوجالی را گرامی داشتند.

گفتنی است با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، نیروهای ارمنی‌ تلاش‌ خود برای اشغال منطقه استراتژیک خوجالی که صاحب تنها فرودگاه منطقه بود را آغاز کردند. محاصره و حملات ارامنه به خوجالی در روز 25 فوریه 1992 به اوج خود رسید.

ارمنی‌ها آن شب با حمایت تیپ 366 ارتش شوروی که در شهر خان کندی، مرکز قره‌باغ مستقر بود، از سه سمت به خوجالی حمله کردند و پس از اشغال آن، یکی از خونین‌ترین قتل‌عام‌های قرن را رقم زدند.

بر اساس آمارهای مجامع بین‌المللی از جمله آمار سازمان‌های حقوق بشری در آن شب، 106 زن، 70 سالمند، 63 کودک و در مجموع 613 غیرنظامی قتل عام شدند. 487 تن نیز به شدت مجروح شدند که 76 نفر از آنان کودک بودند.

ارامنه 1275 آذربایجانی را نیز به اسارت گرفتند. 150 تن از افراد ربوده شده و هنوز مفقودالاثر هستند. همچنین تمام اعضای 8 خانواده در این قتل‌عام کشته شدند. 25 کودک هر دو والدین و 130 کودک نیز یکی از والدین خود را از دست دادند. البته سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که این آمار ممکن است تا 1000 کشته نیز برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.