ثبت امتیاز

دیروز در مسجد تقسیم استانبول، پس از نماز مغرب، به یاد قربانیان کشتار خوجالی در مسجد تکسیم قرآن قرائت شد.

مسجد تقسیم استانبول

به یاد قربانیان قتل‌عام خوجالی و زلزله‌های اخیر در جنوب شرق ترکیه پس از نماز مغرب روز یکشنبه ۲۶ فوریه، قرآن کریم قرائت شد. زائور الله‌وردی‌زاده، سرکنسول آذربایجان در استانبول نیز در این مراسم حضور داشت.

این دیپلمات آذربافجانی اظهار داشت: 31 سال پیش یکی از وحشتناک‌ترین قتل‌عام‌های تاریخ بشریت توسط ارامنه در خوجالی رخ داد و 613 تن از شهروندانمان به قتل رسیدند. از خداوند منان برای قربانیان این جنایت و قربانیان زلزله‌های اخیر در شرق ترکیه طلب رحمت دارم.

مسجد تقسیم استانبول

ارمنی‌ها آن شب با حمایت تیپ 366 ارتش شوروی که در شهر خان کندی، مرکز قره‌باغ مستقر بود، از سه سمت به خوجالی حمله کردند و پس از اشغال آن، یکی از خونین‌ترین قتل‌عام‌های قرن را رقم زدند و صفحه‌ای سیاه به تاریخ ارمنستان افزودند.

بر اساس آمارهای مجامع بین‌المللی از جمله آمار سازمان‌های حقوق بشری در آن شب، 106 زن، 70 سالمند، 63 کودک و در مجموع 613 غیرنظامی قتل عام شدند. 487 تن نیز به شدت مجروح شدند که 76 نفر از آنان کودک بودند. ارامنه 1275 آذربایجانی را نیز به اسارت گرفتند. 150 تن از افراد ربوده شده هنوز مفقودالاثر هستند.

در این قتل‌عام همچنین تمام اعضای 8 خانواده کشته شدند. 25 کودک هر دوی والدین و 130 کودک نیز یکی از والدین خود را از دست دادند. البته سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که این آمار ممکن است تا 1000 کشته نیز باشد.

گفتنی است با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، ارمنی‌ها تلاش‌ خود برای اشغال منطقه استراتژیک خوجالی که صاحب تنها فرودگاه منطقه بود را آغاز کردند. محاصره و حملات ارامنه به خوجالی در روز 25 فوریه 1992 به اوج خود رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.