5/5 - (1 امتیاز)

رجب‌طیب‌اردوغان، پس از شدت گرفتن روند اعتراض نسبت به عملکرد دولت و نهادهای ذی‌ربط در دوران پسازلزله از تاخیرها در عملیات نجات زلزله‌زدگان طلب بخشش کرد.

رئیس‌ جمهور ترکیه

در جالی که بخشی از انتقادات از دولت ترکیه به خاطر عملکرد دیرهنگام در پاسخ به امدادخواهی قربانیان و بازماندگان زلزله مربوط می‌شود. بخش دیگری از انتقادات هم مربوط به نظارت ضعیف به ساخت و سازها در مناطق زلزله زده است که باعث بالا رفتن آمار کشته‌ها شد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه هشتم اسفند در جریان بازدید از یکی از مناطقی که زلزله مرگبار اوایل ماه جاری به شدت آسیب دیده بود، به دلیل تاخیر در امداد و نجات درخواست بخشش کرد.

رئیس‌ جمهور ترکیه

اردوغان گفت: به دلیل تاثیر مخرب زمین لرزه ها و بدی آب و هوا، در روزهای اول نتوانستیم آنطور که می خواستیم در «آدیامان» کار کنیم. من از این بابت عذرخواهی می کنم.

این سخنان آشتی‌جویانه در حالی زده می‌شوند که اردوغان طی روزهای گذشته بارها مواضع تندی علیه معترضین اتخاذ کرد و الفاظ دور از ادب درتوصیف آنها استفاده کرد. به نظر می‌رسد اردوغان تحت فشار مشاوران انتخاباتی و اعضای حزب عدالت و توسعه، ناچار به کرنش در برابر اعتراضات مردمی شده است.

 در همین حال تظاهرات اعتراضی علیه واکنش دولت به زلزله در استانبول گزارش شده است که با دستگیری برخی معترضین همراه بوده است. در استادیو‌م‌های فوتبال نیز، تماشاگران با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای اردوغان هستند.

مناطق زلزله‌زده ترکیه عمدتا پایگاه سنتی حزب عدالت و توسعه محسوب می‌شدند، در آخرین انتخابات در سال 2018، اردوغان به راحتی رقیب مخالف سکولار خود را در آدیامان شکست داد اما زلزله اخیر در این منطقه بدترین انتقادات را نصیب اردوغان کرد. انتظار می‌رود تحت تاثیر آثار دور از انتظار زمین‌لرزه مهیب اخیر و تورم افسارگسیخته، سید آرای اردوغان و حزب عدالت و توسعه دچار ریزشی اساسی شوند.

گفتنی است که  در زلزله ترکیه و سوریه بیش از 50 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و تخمین زده می‌شود ین رقم به هفتاد هزار تن برسد و میزان خسارت مادی هم از رقم ۳۵ میلیارد دلار فراتر رود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.