5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری ترکیه امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز چهارشنبه دهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (اول  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

در بسته خبری ترکیه

استار/ روند ساخت خانه‌ها آغاز شد

مراد کوروم، وزیر محیط‌زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی گفت: مانند هر استان دیگری که تحت تأثیر زلزله قرار گرفته است در ختای نیز عمدتاً در دامنه‌های کوه آمانوس در زمین‌های ذخیره ساختمان‌ سازی خواهیم کرد. فعالیت‌ها در زمینه شناسایی مناسب‌ترین مکان برای ایجاد منطقه مسکونی کار ادامه دارد. وی در ادامه افزود که روند ساخت 2 هزار و 212 مسکن آغاز شده است.

بسته خبری ترکیه

حریت/ اردوغان: ساخت 309 هزار خانه را آغاز می‌کنیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از زلزله‌زدگان مناطق زلزله‌زده البیستان در قهرمان‌مرعش و دوغان‌شهیر در مالاتیا دیدار کرد. اردوغان گفت: ساخت 309 هزار خانه را در ماه‌های مارچ و آوریل در مناطق زلزله زده آغاز می‌کنیم.

ینی شفق/ تیم فرانسه: هیچ کشوری نمی‌تواند برای چنین فاجعه‌ای آماده باشد.

اریک زیپر، رهبر تیم جستجو و نجات فرانسوی، ویرانی‌های ناشی از این زمین لرزه را “فاجعه بار” توصیف کرد. زیپر گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند برای چنین فاجعه‌ای آماده باشد. در منطقه‌ای که من هستم، موسسات، انجمن‌ها و سازمان های غیردولتی ترکیه تمام تلاش خود را انجام داداند.

صاباح/ اقتصاددانان داده‌های رشد را ارزیابی کردند.

هالوک بورومجکچی، اقتصاددان، در خصوص رشد اقتصاد ترکیه بیش از حد انتظار گفت: سرمایه‌گذاری ماشین‌آلات و تجهیزات که شاخص سرمایه‌گذاری خصوصی است در 13 فصل اخیر به صورت متوالی افزایش یافته است. پروفسور دکتر ارهان آصلان اوغلو، معاون رئیس دانشگاه پیری رییس نیز اظهار داشت که لکوموتیو رشد همچنان همانند سال‌های اخیر در اختیار تقاضای داخلی است.

خبرترک/ اقتصاد ترکیه در سال 2022 رشد 5.6 درصدی داشته است.

اقتصاد ترکیه در سال 2022 رشدی 5.6 درصد و در سه ماهه آخر این سال رشد 3.5 درصدی داشته است. درآمد سرانه که در سال 2021 برابر با 9539 دلار بود در سال 2022 به 10655 دلار افزایش یافت. بنابراین، برای اولین بار از سال 2017، از 10000 دلار فراتر رفت.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز چهارشنبه اول مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که زلزله مهیب قهرمان ماراش، شرایط پسازلزله و رشد اقتصادی مهم‌ترين  کلیدواژه‌های این روز هستند. به نظر می‌رسد مساله دوران پسازلزله و انتخابات پیش رو مهم‌ترین اخبار روزهای آتی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.