5/5 - (1 امتیاز)

مرال آکشنر، رهبر حزب خوب ترکیه، اعلام کرد از ائتلاف شش‌حزبی اپوزیسیون دولت ترکیه خارج شده است.

مرال آکشنر

 در حالی که قرار است انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز 24 اردیبهشت ماه ببرگزارشود، مرال آکشنر رهبر حزب خوب و یکی از اضلاع ائتلاف شش‌گانه مخالفان اردوغان از آن خارج شده است.

آکشنر در نشست خبری خود اعلام کرد که به دنبال کاندیداتوی منصور یواش یا اکرم امام اوغلو بود اما کلیچدار اوغلو با این امر مخالفت کرده و به همین دلیل از این ائتلاف جدا می شود.

مرال آکشنر

آکشنر بلافاصله بعد از برگزاری این نشست، روسای نمایندگی های حزب خوب در ۸۱ استان را فراخوانده و جلسه ای اضطراری تشکیل داد تا تصمیم نهایی را بگیرد. این جلسه تا ساعت سه بامداد به طول انجامید و امروز آکشنر اعلام کرد که از ائتلاف خارج می شود.

مرال آکشنر رهبر حزب “خوب” ترکیه اعلام کرد که با توجه به مخالفتش با معرفی کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق به عنوان کاندیدای رقابت با اردوغان برای انتخابات ریاست جمهوری، از ائتلاف شش‌گانه جدا می شود. وی به منصور یواش و امام اوغلو پیشنهاد کرد که خود به صورت مستقل وارد عرصه رقابت شوند.

روز پنجشنبه  دوم مارس،  قرار بود که ائتلاف شش گانه نام کاندیدای نهایی خود را اعلام کند اما بعد از جلسه اعلام شده که اعلام نام نامزد نهایی به روز دوشنبه هفته آینده موکول شده است.

این خب ، به عنوان یک شگفتانه برای اردوغان و حزب عدالت و توسعه تلقی می‌شود، چرا که علی‌رغم وقوع زلزله‌های مهیب اخیر و تورم فزاینده، ائتلاف شش‌گانه به دلیل کیش شخصیتی برخی از اعضا و نبود آرمانی واحد و درکی یگانه از اهداف و منافع ملی ترکیه، نه تنها نتوانست نامزدی واحد را معرفی کند، بلکه دچار نفاق شده و به سمت فروپاشی و هرج و مرج می‌رود.

گفتنی است مرال آکشنر، یک سیاست‌مدار زن اهل ترکیه است. او پیش از این وزیر کشور و نیز سخنگوی مجلس ترکیه بوده‌است. مرال آکشنر در سال ۲۰۱۶ گروهی از مخالفان را در درون حزب حرکت ملی علیه دولت باحچلی رهبری می‌کرد. او در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۷ حزب جدیدی را با نام حزب خوب تأسیس کرد که خودش رهبری آن را در دست دارد.

در خصوص پیشینه خانوادگی و تحصیلات و تجارب سیاسی او بایستی گفت پدر مرال آکشنر، طاهر عمر و مادرش صدیقه اصالتاً از مسلمانان بالکان و اهل سالونیک بودند. پدر آکشنر تجارب سیاسی و میلیشیایی داشت که بعد از دفع شورش به سالونیک تبعید شده بود. مرال آکشنر در دانشگاه استانبول به تحصیل در رشتهٔ تاریخ پرداخت و تحصیلات تکمیلی‌اش را در مؤسسهٔ علوم اجتماعی دانشگاه مرمره گذراند و دکترای تاریخ دریافت کرد. او پس از اتمام تحصیل و پیش از آنکه به عرصهٔ سیاست وارد شود، به عنوان سخنران در دانشگاه فنی ییلدیز، دانشگاه کوجاایلی و دانشگاه مرمره به تدریس می‌پرداخت.

برخی تحلیلگران بر ابن باور بودند در صورتی که حزب خوب می‌توانست با حزب جمهوریخواه خلق به ائتلاف برسد، می‌تواند چالشی جدی برای ائتلاف حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی مبدل شود، اما در عمل چنین امری، بس بعید می‌نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.