ثبت امتیاز

طبق توافق حاصله بین رئیس‌جمهور ترکیه و رئیس امارات متحده عربی، قرار است در مدت پنج سال حجم تجارت دو کشور  ۲۵ میلیارد دلار ارتقا یابد.

مشارکت اقتصادی جامع ترکیه و امارات

در دیدارروز جمعه دوازدهم اسفند، رجب‌طیب‌اردوغان  و محمد بن زاید آل نهیان در ابوظبی که حول توافقات اقتصادی بود، در خصوص ارتقای حجم مبادلات تجاری بین دو کشور با افزایش ۲۵ میلیارد دلاری ظرف پنج سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار توافق شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که “توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع” که بین ترکیه و امارات امضا شده است، دوستی و همکاری بین دو کشور را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

مشارکت اقتصادی جامع ترکیه و امارات

پس از این دیدار، محمد بن زاید آل نهیان نیز در پستی به زبان ترکی نوشت: “در تماس ویدیویی خود با رئیس جمهور اردوغان، شاهد امضای توافقنامه مشارکت جامع اقتصادی بودیم که گامی کیفی در روابط امارات و ترکیه و در راستای تلاشهایمان برای تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری در مسیر افزایش منافع و رفاه دو کشور، می‌باشد.”

رئیس جمهور اردوغان نیز طی پیامی تویتتری گفت: “توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع ترکیه و امارات با دوستم محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جمهور امارات، دوستی و همکاری ما را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. امیدوارم قدرت زیادی به روابط ما بیافزاید.”

برآورد می‌شود با امضای توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع ترکیه و امارات، حدود 100 هزار شغل جدید در ترکیه ایجاد می‌شود. آنکارا ظرف دو سال گذشته با سیاستی فعالانه به دنبال تنش‌زدایی و افزایش سطح روابط با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بوده است.

آل نهیان همچنین تصاویری از مراسم امضای توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع ترکیه و امارات متحده عربی که در امارات با حضور محمد موش وزیر بازرگانی ترکیه برگزار شد را منتشر کرد. بی‌شک انتشار این تصاویر اتفاقی و خالی از غرض نیست، و احتمالا پیامی به رقیب سنتی امارات، یعنی قطر است. کشوری کوچک و متمول که روابط عمیق و مستحکمی با ترکیه دارد. انتظار می‌رود آنکارا برای حفظ توازن در روابط منطقه‌ای خود در کوتاه‌مدت توافق مشابهی با دوحه امضا ند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.