5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری ترکیه امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز شنبه سیزدهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (چهارم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری

وطن/ نشست G20 با یک دقیقه سکوت برای جان‌باختگان زلزله آغاز شد

نشست وزیران امور خارجه کشورهای گروه 20 با ادای احترام نسبت به قربانیان زلزله‌های اخیر در ترکیه و سوریه در دهلی پایتخت هند آغاز شد. این نشست که مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در آن شرکت داشت؛ با ادای احترام به قربانیان زلزله‌های 6 فوریه با کانون قهرمان‌مرعش در ترکیه و سوریه آغاز شد.

پادکست خبری

صباح/ آنتالیا بار دیگر پیشتاز گردشگری است

تعداد گردشگرانی که از 1 ژانویه تا 28 فوریه از طریق هوایی به آنتالیا سفر کرده‌اند، به 450 هزار و 283 نفر رسید.  این رقم به عنوان “بهترین شروع تمام دوره‌ها” در تاریخ ثبت شد.

حریت/  دیدار وزیر دفاع ترکیه با همتای کرووات‌اش

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه با ماریو بانوزیچ، وزیر دفاع کرواسی دیدار کرد. آکار در این دیدار تاکید کرد که همکاری در زمینه‌های دفاعی و امنیتی نه تنها برای ترکیه و کرواسی، بلکه برای بالکان، منطقه و صلح و ثبات در منطقه نیز مهم است.

استار/ افزایش صادرات صنایع بلور ترکیه به رژیم صهیونیستی

در حالی که صادرات ظروف شیشه‌ای ترکیه به فلسطین اشغالی به 400 میلیون دلار رسید، اعلام شد که شرکت‌های ترکیه‌ای برای افزایش این رقم و جذب مشتریان جدید به آنجا رفته‌اند.

یئنی شفق/ پیام اصلاحات جامع چاووش‌اوغلو در G20

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در اجلاس وزرای خارجه گروه 20 که روز گذشته در دهلی نو پایتخت هند برگزار شد، اظهار داشت: نهادهای سازمان ملل متحد مانند شورای امنیت و سازمان بهداشت جهانی و همچنین سازمان تجارت جهانی و موسسات مالی بین‌المللی نیاز به اصلاحات همه‌جانبه دارند.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز شنبه چهارم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که زلزله مهیب قهرمان ماراش و انعکاس آن در نشست جی-۲۰، دیدارهای دو و چندجانبه وزرای خارجه و دفاع، صنعت گردشگری و کسب توفیقات ریز و درشت در صادرات مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله دوران پسازلزله، طراحی سپر دفاع در برابر مخاطرات طبیعی و انتخابات پیش رو مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای آتی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.