ثبت امتیاز

در بسته خبری ترکیه امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز یکشنبه چهاردهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (پنجم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری

وطن/ آیا ائتلاف شش‌گانه اپوزیسیون واقعا از هم پاشید؟

آیا اختلاف بین کمال کلیچدار اوغلو  و مرال آکشنر باعث فروپاشی ائتلاف شش‌گانه شد؟ طبق شنیده‌ها پس از معرفی اکرم امام‌اوغلو و منصور یاواش برای نامزدی ریاست جمهوری ترکیه توسط کلیچدار اوغلو، آکشنر برآشفت و گفت ما نمی‌توانیم به چنین کاری گردن نهیم

بسته خبری

صاباح/ امام‌اوغلو و یاواش، دو شهردار اپوزیسیون، با مرال آکشنر دیدار کردند

اکرم امام‌اوغلو و منصور یاواش، شهردار استانبول و آنکارا، با مرال آکشنر رهبر حزب نیک ترکیه دیدار کردند.  خبر این دیدار پس از اعلام ترک ائتلاف شش‌گانه توسط آکشنر و قبل از اعلام نامزد نهائی ائتلاف اپوزیسیون دولت ترکیه صورت می‌گیرد و ممکن است سبب بازگشت آکشنر به ائتلاف شود.

 

حریت/  یک شهر ترکیه در بین لیست نهایی بیست شهر زیبای جهان قرار گرفت

کلانشهر استانبول دوباره در بین بیست شهر زیبای جهان قرار گرفت. استانبول به عنوان هفدهمین شهر زیبای جهان قرار گرفت. این رده‌بندی از طریق سنجش آرای شرکت‌های گردشگری و نظرسنجی از گردشگران بین‌المللی حاصل شده است.

 

استار/ ایالات متحده مجوز صادرات تسلیحات جنگنده‌ اف-۱۶ به تایوان را صادر کرد

در حالی که دولت و کنگره ایالات‌متحده پس از اخراج ترکیه از پروژه تولید و فروش جنگنده‌های اف-۳۵، امکان صادرات جنگنده‌ها‌ کیت‌های نوسازی و تسلیحات اف-۱۶ به ترکیه را نیز سلب کرده‌اند، به تازگی صدور مجوز صادرات تسلیحات جنگنده‌ اف-۱۶ به تایوان و حتی امکان صادرات این جنگنده به اوکراین رسانه‌ای شده است.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز یکشنبه پنجم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که ائتلاف اپوزیسیون، کنش‌های انتخاباتی، روابط با ایالات‌متحده و صنعت گردشگری مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله دوران پسازلزله، ماه مبارک رمضان و انتخابات پیش رو مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای آتی باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.