5/5 - (1 امتیاز)

ائتلاف اپوزیسیون ترکیه پس از نشست دوازدهم و به رغم اعلام قبلی، نامزد مشترک خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی نکرده و روز دوشنبه ۶ مارس (۱۵ اسفندماه ۱۴۰۱) را زمان معرفی نامزد واحد و نهایی خود اعلام کردند.

اپوزیسیون ترکیه

در حالی که رجب طیب اردوغان ۱۴ ماه مِه (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲) را زمان برگزاری انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است، ائتلاف اپوزیسیون ترکیه تا به امروز موفق به معرفی نامزد واحد و نهایی خود نشده‌اند.

رهبران ائتلاف احزاب مخالف اردوغان رئیس جمهور و حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در پایان نشست روز پنجشنبه هفته گذشته خود اعلام کردند که به توافق اولیه برای نامزد مشترک خود رسیده‌اند، ولی این تصمیم را چند روز بعد اعلام خواهند کرد.

اپوزیسیون ترکیه

تا به اینجای کار، «کمال کلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوری خواه خلق، «مرال آکشنر» رهبر حزب نیک، «تمل کاراملا اوغلو» رهبر حزب سعادت، «گلتکین اویسال» رهبر حزب دموکرات، «علی باباجان» رهبر حزب جهش و دموکراسی(دوا) و «احمد داووداغلو» رهبر حزب آینده برای پیگیری اقدامات مشترک خود طی یکسال گذشته، دوازده بار جلسه مشترک تشکیل داده و قصد دارند تا اردوغان را در انتخابات پیش رو، پس از دو دهه از قدرت برکنار کنند.

رهبران این احزاب، پس از زلزله نیز اعلام کردند که قرار است امروز دوم ماه مارس نامزد نهایی خود را اعلام کنند ولی شواهد نشان می‌دهد که در جریان نشست مشترک امروز هم به توافق قطعی نرسیده‌اند.

اپوزیسیون ترکیه که تنها در صورت عملکرد ائتلافی و معرفی نامزد واحد، شانس پیروزی در برابر اردوغان را دارند، قرار بود در نشست ۱۳ فوریه ۲۰۲۳(۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۱) نامزد نهایی خود را به صورت رسمی معرفی و اعلام کنند ولی به علت وقوع زلزله، این کار به تعویق افتاد.

‌گفتنی است که انتخابات حساس پیش رو، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی و بیست و هشتمین دوره انتخابات مجلس این کشور محسوب می‌شود. دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و منتخبان مردم در مجلس ترکیه نیز که ۶۰۰ عضو دارد، در مدت پنج سال بر کرسی پارلمانی می‌نشینند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.