5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز دوشنبه پانزدهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (ششم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری روز دوشنبه

یئنی شافاک/ فراخوان رفرم جهانی از سوی چاووش‌اوغلو

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت: بایستی برای ایجاد اصلاحات در سیستم جهانی اقتصادی و مالی و مبارزه با تغییرات اقلیمی روشهای جدیدی یافت شود. کشورهای کمتر توسعه یافته، اگرچه باعث تغییرات اقلیمی نمی‌شوند ولی به کشورهای آسیب دیده تبدیل شده‌اند. چاووش‌اوغلو ضمن جلب دقت به موقعیت شکننده کشورهای کمتر توسعه یافته در مقابل تغییرات سریع در نظام بین‌المللی، گفت، اول از همه، ایمنی غذا از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدین ترتیب اسماعیل حقی موسی، مدیر کل امور کنسولی، به سمت سفارت ترکیه در پکن و جایگزین عبدالقادر امین اونن شد.

حابرتورک: کمک بزرگ رونالدو به زلزله‌زدگان

کریستیانو رونالدو، فوتبالیست معروف جهان، یک فروند هواپیمای حامل کمک‌های انسانی برای زلزله‌زدگان ترکیه فرستاد. بازیکن پرتغالی همچنین برای زلزله‌زدگان؛ چادر، بسته‌های غذایی، بالش، پتو، غذای کودک، شیر و همچنین کمک نقدی برای خرید لوازم پزشکی ارسال کرد.

صاباح/ تصمیم جدید شرکت خطوط هوایی ترکیه

شرکت خطوط هوایی ترکیه اعلام کرد کنسلی و یا تعویض کلیه بلیط‌هایی که قبل از 28 فوریه برای روزهای 6 فوریه تا 31 می از استان‌های منطقه زلزله‌زده خریداری شده، بدون کسری انجام خواهد شد. بر این اساس، تمامی بلیط‌های پروازهای داخلی به تاریخ 6 فوریه تا 31 می 2023 و پروازهای داخلی و خارجی از مبدا و به مقصد قهرمان‌مرعش، غازی عنتاب، شانلی اورفا، مالاتیا، دیاربکر، آدانا، قیصریه، آدی یامان، ختای و الازیغ، به طور رایگان تعویض و یا کنسل خواهد شد.

حریت/ شهرها و شهرک‌های جدید در مناسب‌ترین مناطق تأسیس می‌شوند

مراد کوروم وزیر محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی ترکیه اعلام کرد، روند ساخت 244 هزار و 343 ساختمان جدید به جای ساختمانهایی که در نتیجه زلزله قهرمان‌مرعش تخریب شده‌اند، طی 2 ماه آینده آغاز خواهد شد. وی گفت: “شهرهای منطقه زلزله‌زده را همراه هم از نو خواهیم ساخت.”

استار/ فراخوان امیر قطر از جامعه بین‌المللی برای حمایت از ترکیه

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر طی سخنانی در افتتاحیه پنجمین کنفرانس سازمان ملل مربوط به کشورهای کمتر توسعه یافته که در دوحه برگزار می‌شود، گفت: ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم از ترکیه حمایت کنند تا فاجعه زلزله را پشت سر بگذارد.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز دوشنبه ششم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که دوران پسازلزله و نوسازی شهری، جذب سرمایه‌ها و حمایت‌های بین‌المللی و لزوم بازنگری در ساختار سازمان ملل متحد مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله دوران پسازلزله، تنش‌زدائی با یونان، ماه مبارک رمضان و انتخابات پیش رو مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای آتی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.