ثبت امتیاز

پس از  کش و قوس‌ها و گمانه‌زنی‌های فراوان، احزاب جمهوری خلق، نیک، دموکرات، دموکراسی و پیشرفت، آینده و سعادت کمال قلیچداراوغلو را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ائتلاف ملت معرفی کردند.

کمال قلیچدار اوغلو

کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق از ائتلاف ملت متشکل از شش حزب اپوزیسیون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد.

این تصمیم در پایان نشستی که دیروز دوشنبه ششم مارس ۲۰۲۳ (۱۵ اسفند) با حضور کمال قلیچ‌داراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق، مرال آک‌شنر رهبر حزب نیک، گل‌تکین اویسال رهبر حزب دموکرات، علی باباجان رهبر حزب دموکراسی و پیشرفت (دوا) و احمد داووداوغلو رهبر حزب آینده و به میزبانی تمل کارامُلّااوغلو رهبر حزب سعادت در آنکارا برگزار شد، اتخاذ و اعلام شد.

کمال قلیچدار اوغلو

تمل کارامُلّااوغلو پس از پایان این نشست که پنج ساعت به طول انجامید، در سخنرانی خود خطاب به حضار گفت که کمال قلیچداراوغلو نامزد ریاست جمهوری ائتلاف ملت است و قرار است در انتخابات پیش رو به رقابت با رجب‌طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهور فعلی ترکیه بپردازد.

گفتنی است که قلیچ‌داراوغلو، یک سیاست‌مدار شناخته‌شده و البته اقتصاددان است. وی هم‌اکنون رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ، اصلی‌ترین حزب مخالف ترکیه و بزرگ‌ترین حزب لائیک این کشور و نماینده شهر ازمیر در مجلس ترکیه است. او در مه ۲۰۱۰ از سوی کنگره حزب به سمت ریاست حزب انتخاب شد و از اردوغانشکست خورد. 

او که هفتمین رهبر قدیمی‌ترین حزب ترکیه است و جانشین دنیز بایکال شده است، به سبب تبار ترکمن ایرانی و انتساب به قریشی‌های خراسان در آستانه انتخابات حساس پیش رو، جنجال‌های بسیاری به پا کرد، پیش از این نیز انتساب وی به جامعه علویان ترکیه باعث بروز جنجال‌هایی شده بود. همچنین مرال آکشنر رهبر حزب نیک مهم‌ترین مخالف معرفی او به عنوان نامزد واحد اپوزیسیون بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.