5/5 - (1 امتیاز)

گزارش مربوط به فعالیت‌های سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (میت) در سال ۲۰۲۲ منتشر شد.

گزارش سالانه ۲۰۲۲ میت

گزارش مربوط به فعالیت‌های سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (میت) در سال ۲۰۲۲ با مقدمه‌ای از هاکان فیدان، رئیس این سازمان منتشر شد. فیدان در این مقدمه بر ادامه اقدامات سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه در ایفای نقش نسبت به مقابله با تهدیدات موجود و بالقوه داخلی و خارجی تاکید کرده است.

گزارش سالانه ۲۰۲۲ میت

در مقدمه گزارش مذکور، انهدام چند باند جاسوسی خارجی، مبارزه با گروه طرفداران فتح.الله گولن و گروه تروریستی داعش و همچنین عملیات‌های دیگر به منظور رفع تهدیدات امنیتی علیه ترکیه از دیگر اقدامات موثر سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه طی سال گذشته عنوان شده است.

هاکان فیدان در بخش دیگری از این مقدمه با اشاره به اینکه عوامل تهدیرکننده امنیت ترکیه باعث ایجاد ابعاد ترکیبی و پیچیده نسبت به تهدیدات علیه این کشور شده، نوشته است: دستیابی به اطلاعات درست و به موقع در نظام بین المللی فعلی که ابهام به موضوعی عادی تبدیل شده، بسیار مهم‌تر شده است.

وی با بیان اینکه جهان طی سال گذشته در سطح بین المللی و منطقه‌ای با مسائلی چون مهاجرت، تهدیدات ناشی از بازیگران غیردولتی و دیگر مشکلات فراملیتی روبرو بوده است، تصریح کرد: در دوره‌ای که نظام بین المللی فعلی تحولی ریشه‌ای و سریعی را تجربه می‌کند، مقابله با تهدیدات فرامرزی نیازمند همکاری بین المللی است. از سوی دیگر مشکلات اجتماعی و اقتصادی ناشی از مسائل ذکر شده نیز موجب ایجاد رقابت میان کشورها و ائتلاف‌های مختلف شده است.

سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه همچنین با یادآوری عملیات‌های موفق این سازمان در داخل و خارج از مرزهای ترکیه علیه گروه‌های تروریستی، آورده است: سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه بر نابودسازی هسته رهبری گروه تروریستی پ.ک.ک با استفاده از اطلاعات انسانی، دریافت سیگنال، اطلاعات الکترونیکی، اطلاعات به دست آمده از ماهواره‌ها و همچنین کاربرد پهپادهای نظارتی و پهپادهای مسلح متمرکز شده است.

هاکان فیدان با بیان اینکه طی عملیات‌های سال ۲۰۲۲ «میت» شمار زیادی از کادر رهبری پ.ک.ک از پای درآمده و تعداد زیادی از مراکز این گروه تروریستی نیز منهدم شده است، تاکید کرده: از سوی دیگر شمار زیادی از عوامل این گروه تروریستی که در عملیات‌های تروریستی صورت گرفته در داخل ترکیه نقش داشتند نیز در خارج کشور دستگیر و به ترکیه انتقال یافتند.

گفتنی است که سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (میت) در سال ۱۹۶۵ با سازماندهی تشکیلات امنیتی سابق تاسیس شد.  دارای هشت هزار پرسنل و افسر اطلاعاتی است. این سازمان نقشی گسترده در شکست کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ در ترکیه داشت. این تصور عمومی وجود دارد که «میت» قدرتمندترین تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی ترکیه است. در سال ۲۰۱۱ امره تانر از ریاست میت کنار رفت و هاکان فیدان ریاست سازمان میت را بر عهده گرفت. با آمدن هاکان فیدان تحول عظیمی در ساختار جامعه اطلاعاتی ترکیه انجام شد و حالت متمرکز به خود گرفت.

در روش‌های کاری نیز تغییر به وجود آمد به‌طوری‌که فیدان در طرح خود برای سازمان میت به نام آنگلو ترک ترکیبی از روش‌های آمریکایی و انگلیسی و مقدار کمی از روش روس‌ها را به عنوان یک عامل پیش برنده برای مأموریت‌های اطلاعاتی سازمان ترکیه در نظر گرفت. همچنین دروازه‌های میت را بر روی خبرنگاران با تأسیس سایت و گسترش آن گشود و در سایت نیز به خوبی به عملکرد و تاریخچه سازمان و سازوکارهای نظارتی آن اشاره دارد. همچنین در اثر فشارها و لابی فیدان، در آوریل ۲۰۱۴ میلادی، پارلمان ترکیه با تصویب قانونی جدید اختیارات سازمان اطلاعات و امنیت ملی را افزایش داد. به این ترتیب سازمان اطلاعات ترکیه می‌تواند بدون حکم قانونی به جاسوسی و شنود تلفن‌های خصوصی در در داخل و خارج از ترکیه بپردازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.