ثبت امتیاز

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز چهارشنبه هفدهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (هشتم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری چهارشنبه

یئنی شافاک/ پنج بخش صنعتی، رکورد صادرات را شکستند.

با به میان آمدن اختلال در تولید و فعالیت‌های اقتصادی در استان‌های تحت تاثیر از زلزله، پنج بخش صنعتی (محصولات چرمی، خودروسازی، الکترونیک، طلا و جواهر و صنایع برودتی و تهویه مطبوع) بیشترین صادرات دوره دو ماهه ابتدائی سال ۲۰۲۳ را داشته‌اند.

بسته خبری چهارشنبه هفدهم اسفند

حابرتورک/ رئیس جمهور کره جنوبی اظهار داشت که آنها یک “کشور برادر واقعی” با ترکیه هستند

یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی با تیم امدادرسانی کره که در فعالیتهای جستجو و نجات پس از زمین‌لرزه قهرمان ماراش در روز ششم فوریه شرکت داشتند، طی مراسمی ملاقات کرده و گفت: “همکاری ما نمادی خواهد بود که نشان می دهد ترکیه و کره‌‌جنوبی به معنای واقعی دو کشور برادر هستند.

 

صاباح/ سازمان ملل: احتمال می‌رود که خسارات ناشی از زلزله در ترکیه به بیش از 100 میلیارد دلار برسد.

لوئیزا وینتون، نماینده مقیم ترکیه در برنامه توسعه سازمان ملل متحد اعلام کرد که خسارات ناشی از زلزله در ترکیه بیش از صد میلیارد دلار برآورد شده است. و اگر هزینه‌های بازسازی نیز لحاظ شود، این رقم بسیار بالاتر خواهد بود.

 

حریت/  کیزیل‌الما در رسانه های آمریکا

پهپاد کیزیل‌الما که توسط شرکت بایکار تولید می‌شود و دومین پرواز آزمایشی خود را در ابتدای سال میلادی جاری با موفقیت انجام داد، به سوژه داغ رسانه‌های آمریکایی تبدیل شد. در این خصوص، بیزینس اینسایدر اظهار داشت که کیزیل‌الما می‌تواند به “نقطه اوج” صنعت در حال ظهور هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه تبدیل شود.

 

استار/ افتخار دیگری از فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول در نظرسنجی تجربه مسافران که توسط شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها و شرکت فناوری مسافرتی آمادئوس انجام شد، در بین بهترین فرودگاه‌های جهان قرار گرفت.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز چهارشنبه هشتم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که زلزله مهیب قهرمان ماراش و دوران پسازلزله، صادرات، صنایع دفاعی و فرودگاه استانبول مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، دوران پسازلزله، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ماه مبارک رمضان مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.