5/5 - (1 امتیاز)

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رووز جمعه نوزدهم اسفند، طی مراسمی ضمن امضای حکم رسمی برگزاری انتخابات سراسری این کشور در تاریخ ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت)، فرمان آغاز فرایند انتخابات را صادر کرد.

برگزاری انتخابات توسط اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز جمعه نوزدهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (دهم مارس) فرمان رسمی برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری این کشور در تاریخ ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) را امضا نمود.

اردوغان در جلسه امضای این فرمان تصریح کرد: «در روند انتخابات، دستور کار ما بازهم ترمیم زخم‌های زلزله‌زدگان و جبران خسارات اقتصادی و اجتماعی این فاجعه خواهد بود. برای التیام آلام زلزله‌زدگان، پاک کردن همه آثار فاجعه و افزایش تولید و اشتغال برگزاری زودهنگام انتخابات ضروری است».

برگزاری انتخابات توسط اردوغان

اردوغان طی سخنرانی در مراسم امضای این حکم، گفت: «با اختیاراتی که در اصل ۱۱۶ قانون اساسی ما داده شده، تصمیم برگزاری زودهنگام انتخابات ۱۸ ژوئن در تاریخ ۱۴ می را امضا کردم. به‌دنبال این تصمیم که فردا در روزنامه رسمی منتشر می‌شود، کمیسیون مرکزی انتخابات تقویم دو ماهه انتخابات را آغاز می‌کند».

اردوغان با بیان اینکه راه خروج از بحران و غلبه بر آثار زلزله اجرای محتاطانه تصمیماتی است که باید با اراده قوی سیاسی اتخاذ شود، گفت: «در حالی که بخشی از کشور برای کشته‌شدگان زلزله فریاد سر می‌دهد، نمی‌توانیم به خاطر محاسبات سیاسی، ناآگاهی بخشی را به گردن ملت بیاندازیم. ترکیه نمی‌تواند تلف کردن بی‌مورد انرژی و زمان را تحمل کند».

رئیس جمهور ترکیه درباره امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده در زلزله اخیر نیز اظهار داشت: «هدف ما این است که طی یک سال ۳۱۹ هزار منزل متشکل از ۲۴۴ هزار واحد مسکونی و ۷۵ هزار خانه روستایی را تکمیل و بلافاصله به نیازمندان تحویل دهیم. ما مصمم هستیم تا با تکمیل مراحل اسکان موقت تا ایجاد فضاهای زندگی جدید، امن و آرام برای ۳.۵ میلیون نفر کار کنیم».

رئیسجمهور ترکیه افزود: «همه کسانی که برای کاندیداتوری به حزب ما مراجعه کنند، ابتدا حداقل مبلغی را که تعیین می‌شود به عنوان کمک مالی به حساب‌های امداد زلزله آفاد واریز می‌کند. ترکیه نمی‌تواند بدون رفع و رجوع مشکلات زلزله و جبران خسارات اقتصادی، اجتماعی و روانی با اطمینان به آینده خود نگاه کند».

پیش از این، نظرسنجی که توسط مؤسسه «آرِدا» در بازه زمانی بیست‌وسوم تا بیست‌وهفتم فوریه ۲۰۲۳ برگزار شد، نشان داد که حدود نیمی از واجدان شرایط رأی دادن در انتخابات سراسری، می‌خواهند به اردوغان رأی بدهند. همچنین انتخاب کمال قلیچداراوغلو به عنوان نامزد واحد اپوزیسیون توأم با اختلافات ریز و درشتی بود که یک مورد آن، (مورد اعتراض مرال آکشنر) رسانه‌ای شد. برخی تحلیلگران معتقد هستند، انتخاب اکرم امام‌اوغلو و یا منصور یاواش دو شهردار استانبول و آنکارا به جای قلیچداراوغلو، می‌توانست انتخاب بهتری برای اپوزیسیون باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.