5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز پنج‌شنبه هجدهم اسفند ماه ۱۴۰۱ (نهم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری

 

یئنی شافاک/ شمارش معکوس برای توگ

در مراسم معرفی اولین خودروی داخلی و برقی ترکیه، توگ، اعلام شد که اولین تحویل خودرو در اواخر ماه مارس انجام خواهد شد. انتظار می رود Togg C-SUV در این ماه به فروش برسد و تا پایان ماه در جاده‌ها باشد. فرآیند پیش‌سفارش توگ به زودی در وب‌سایت رسمی این خودرو و اپلیکیشن موبایل Trumore راه‌اندازی خواهد شد.

حابرتورک/ رکورد صادرات در محصولات کشاورزی

بخش کشاورزی ترکیه با 5 میلیارد و 434 میلیون دلار بیشترین صادرات ژانویه تا فوریه را در تمام دوران به دست آورد. صادرات محصولات کشاورزی که در 2 ماهه اول سال 2.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال 2022 افزایش داشته است، 16.2 درصد از کل فروش صادراتی ترکیه را به خود اختصاص داده است.

 

صاباح/ سازمان ملل: ترکیه در مدتی کوتاه، کاری بزرگ انجام داده است

تیم ارزیابی و هماهنگی بلایای سازمان ملل متحد که از شهر موقت کانتینری، جایی که زلزله‌زدگان آدیامان در آن اقامت خواهند داشت، بازدید کردند، این شهر کانتینری که در مدت زمان کوتاه 6 روزه به پایان رسید را به عنوان یک کار عالی ارزیابی کردند. یک شهر کاملا مجهز متشکل از 500 کانتینر در آدیامان تأسیس شد. هدف، افزایش تعداد کانتینرها به 1817 ظرف یک ماه است.

 

حریت/  بیانیه‌های فنلاند و سوئد باید به گام‌های ملموس تبدیل شود

منابع دیپلماتیک ترکیه درباره روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو اعلام داشتند: “تغییر و توضیح در برخی قوانین باید به گام‌های ملموس تبدیل شود.” انتظار می رود از هر دو کشور گام های مشخصی برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم، استخدام، تبلیغات و فعالیت های تروریستی انجام شود.

 

استار/ سازمان ملل: حال نوبت ماست که سخاوتمند باشیم

در حالی که اتحادیه اروپا برای کنفرانس کمک‌کنندگان برای ترکیه که روز 16 مارس در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار خواهد شد، آماده می شود، لوئیزا وینتون، نماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد، اظهار داشت: “اکنون زمان آن است که سخاوت ترکیه نسبت به مردم سوریه را به این کشور که تحت تاثیر زلزله قرار گرفته است، نشان دهیم.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز پنج‌شنبه نهم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که خودروی ملی توگ، دوران پسازلزله، صادرات، عضویت کشورهای سوئد و فنلاند در ناتو مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، دوران پسازلزله، پرونده عضویتسوئد و فنلاند در ناتو و ماه مبارک رمضان مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.