5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز یکشنبه بیست و یک اسفند ماه ۱۴۰۱ (دوازدهم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری امروز

یئنی شافاک/ افزایش شمار تلفات زمین‌لرزه قهرمان ماراش به ۴۷ هزار و ۹۷۵ تن

طبق آخرین داده‌های رسمی آفاد، حداقل ۴۷ هزار و ۹۷۵ تن در اثر زمین‌لرزه مهیب ششم فوریه ۲۰۲۳ جان باخته‌اند. یونس سزر، مسئول مرکز مدیریت بحران و حادثه آفاد گفت همچنین یک ملیون و هشتصد هزار زلزله‌زده نیز در مراکز اسکان اضطراری جای گرفته‌اند .

حابرتورک/ زمین‌لرزه و موج مهاجرت‌های داخلی موجب افزایش قیمت مسکن شده است

مطابق داده‌های رسمی، بهای مسکن در اثر زمین‌لرزه مهیب ششم فوریه قهرمان‌ماراش و موج مهاجرت داخلی روند افزایشی به خود گرفته است. این امر در شهرهای مهاجرپذیری چون استانبول، آنکارا، ازمیر و آنتالیا بیش از سایر شهرهای ترکیه گزارش شده است.

 

دیلی صاباح/ یکی از سرکردگان داعش در استانبول دستگیر شد

با همکاری پلیس کلانشهر استانبول و سازمان امنیت ملی ترکیه، یکی از سرکردگان گروه تروریستی داعش در استانبول شناسایی و دستگیر شد. م. ب. ۳۶ ساله با ملیت تونسی و با نام سازمانی ابو حفیظه بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی، به عنوان قاضی در شهر تَلّ‌ ابیض، مِنبِج و رقّه ی سوریه فعالیت کرده است.

 

استار/ تنش‌زدائی ایران و عربستان سعودی پیامی آشکار به آمریکا بود

استار ضمن اشاره به استقبال وزارت امور خارجه ترکیه از توافق ایران و عربستان سعودی در چین گفت، این روند به سود کشورهای مسلمان و به ضرر رژیم صهیونیستی است و پیامی آشکار برای ایالات‌متحده داشت.

 

وطن/  نقش تورم در کاهش وزن و افزایش بهای ملزومات ماه رمضان

وطن به بهانه نزدیک بودن آغاز به ماه مبارک رمضان،  به تاثیر تورم و مشکلات اقتصادی در کاهش وزن و افزایش بهای نان‌ها، خوراک‌ها و دیگر ملزومات مرسوم در رمضان پرداخت.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز شنبه دوازدهم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که برقراری مجدد روابط دیپلماتیک ایران و سعودی، دوران پسازلزله، چالش‌های اقتصادی، گروه تروریستی داعش و ماه مبارک رمضان مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، دوران پسازلزله، جنگ اوکراین و ماه مبارک رمضان مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.