5/5 - (1 امتیاز)

رسانه‌های روسی خبر از تمدید شصت روزه قرارداد انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه دادند.

تمدید قرارداد انتقال غلات اوکراین

با آنکه روسیه مدت‌هاست که از نحوه اجرای قرارداد غلات انتقاد می‌کند و استدلال می‌کند که این توافق تا حد زیادی به نفع آسیب‌پذیرترین کشورها نبوده است، زیرا بیشتر محصولات اوکراین برای تغذیه دام در اروپا استفاده می‌شود. مسکو گفت در همین حال، کشورهای کم درآمد آفریقا و آسیا از واردات غلات و کودهای شیمیایی روسیه به دلیل تحریم‌های غرب منع شده‌اند، اما این قرارداد دوباره برای بازه زمانی شصت روزه تمدید شد.

الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز امروز گفت که “توافق غلات” به مدت ۶۰ روز تمدید شده است، مشروط بر اینکه تمام وعده‌های شرکای روسیه عملی شود. گروشکو تصریح کرد: ماهیت بسته مجدداً مورد تاکید قرار گرفت، مشروط بر اینکه تمام وعده‌ها به روسیه در خصوص اجرای مسیر دوم که لغو تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم بر عرضه محصولات کشاورزی روسیه به بازارهای جهانی است، محقق شود.

 وی افزود: معاون وزیر ما، سرگئی ورشینین، دیروز بیانیه‌ای داد که قرارداد از قبل تمدید شده است و توافق شد که برای شصت روز دیگر تمدید شود. گروشکو گفت: ما قویاً خواستار تحقق تمام وعده‌ها و تعهدات داده‌ شده به روسیه درخصوص اجرای یک مسیر دوم، یعنی لغو تمامی تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم صادرات محصولات کشاورزی روسیه به بازارهای جهانی خواهیم بود.

 این مقام با این حال افزود، مسکو همچنان از ناکامی سازمان ملل در رفع محدودیت‌های غرب بر تجارت مواد غذایی و کود روسیه ناراضی است.

همچنین یک دیپلمات روس امروز (سه‌شنبه بیست‌و‌سوم اسفندماه) اعلام کرد قرارداد انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه به مدت ۶۰ روز دیگر تمدید شد. البته تمدید این قرار داد منوط به اجرای تمام وعده‌ها به طرف روسی می‌شود.

سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که از سوی هیئت روسیه در ژنو منتشر شد، گفت: روسیه با تمدید جدید «ابتکار دریای سیاه» پس از پایان دوره دوم در هجدهم مارس، اما فقط برای شصت روز مخالفت نمی‌کند.

این قرارداد که ابتدا با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه در ژوئیه گذشته انجام شد، یک بار در ماه نوامبر به مدت ۱۲۰ روز تمدید شد و در صورت عدم مخالفت طرفین، در هجدهم مارس تمدید می‌شود. و تاکنون حدود ۲۴ میلیون تن محصول اوکراین تحت ابتکار غلات دریای سیاه حمل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.