5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز دوشنبه بیست‌و‌دوم اسفند ماه ۱۴۰۱ (سیزدهم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری امروز

یئنی شافاک/ کنفرانس بین المللی کمک کنندگان برگزار می‌شود

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه پس از زلزله‌های به مرکزیت قهرمان مرعش که در ششم فوریه رخ داد، کنفرانس بین‌المللی کمک کنندگان برای آسیب‌دیدگان این بلایا برگزار می‌شود، گفت: این کنفرانس روز دوشنبه بیستم مارس با ابتکار مشترک اتحادیه اروپا و سوئد رئیس دوره‌ای این اتحادیه برگزار می‌شود.

حابرتورک/ هدیه جدید پاکستان برای زلزله‌زدگان ترکیه: هزار و دویست تخته چادر

ارسال کمک‌های بشردوستانه از خارج از کشور به یازده استان آسیب‌دیده از دو زلزله بزرگ به مرکزیت قهرمان‌مرعش ادامه دارد. در همین راستا روز یکشنبه هزار و دویست چادر زمستانی ارسالی از پاکستان برای زلزله زدگان، وارد آدانا شد.

 

دیلی صاباح/ اوغوزخان قهرمان جهان شد

اوغوزخان توزون، تیرانداز ملی پوش ترکیه، مدال طلای رکورد جام جهانی تیراندازی را که در قطر برگزار شد، به دست آورد.

 

استار/ ترکیه در مورد F-16 ها هشدار داد

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه دیروز یکشنبه طی بیانیه‌ای در خصوص مذاکرات اف-16 با آمریکا گفت: “ما منتظر مرحله کنگره هستیم، به طور کلی فضای سازنده‌ای وجود دارد. می‌خواهیم همه بدانند که ما در این موضوع درمانده نیستیم و گزینه‌هایی داریم.

 

حریت/  هرگز حاتای را تنها نخواهیم گذاشت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که دیروز یکشنبه برای انجام تحقیقات در مناطق زلزله‌زده به حاتای رفته بود، گفت: “ما از روز اول با تمام نهادهای خود در میدان هستیم و هرگز حاتای را تنها نخواهیم گذاشت.” رئیس جمهور تترکیافزود: “تاکنون ۴۲۶ هزار تخته چادر در منطقه زلزله‌زده برپا کرده‌ایم و در نظر داریم صد هزار کانتینر را ظرف دو ماه آماده کنیم.”

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز دوشنبه سیزدهم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که دوران پسازلزله، جذب حمایت‌های بین‌المللی از زلزله‌زدگان، پرونده خرید اف-۱۶، و ورزش قهرمانی  مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، دوران پسازلزله، جنگ اوکراین و ماه مبارک رمضان مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.