ثبت امتیاز

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه های خبری‌ ترکیه در روز سه‌شنبه بیست‌و‌سوم اسفند ماه ۱۴۰۱ (چهاردهم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

اخبار امروز ترکیه

وطن/ بخشنامه انتخابات منتشر شد

وزارت کشور ترکیه “بخشنامه تدابیر انتخاباتی” را به 81 استانداری این کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است که انتخابات ریاست جمهوری و سراسری پارلمان روز یکشنبه 14 می 2023 و در صورت لزوم، برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه 28 می 2023 خواهد بود. در این بخشنامه آمده است که بررسی اقدامات انجام شده برای برگزاری انتخابات در فضایی توأم با آرامش و امنیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ترکیه شناسی

حابرتورک/ دعوت ابراهیم کالین از نمایندگان کنگره ایالات‌متحده

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری با بیان اینکه بین ترکیه و ایالات متحده آمریکا احترام و اعتماد متقابل وجود دارد، گفت: “اگر اعضای کنگره به ترکیه سفر کنند، خوشحال می شویم.” کالین تصریح کرد که ممکن است در روزهای آینده تحولات خوبی در مورد فنلاند که برای عضویت در ناتو نیاز به تایید ترکیه دارد، رخ دهد.

دیلی صاباح/ رکورد گردشگران در موغلا

در فصل جاری حجم انبوهی از تورهای گردشگری در موغلا حضور دارند. فعالان بخش گردشگری موغلا اعلام کردند که تا پایان اکتبر دو میلیون گردشگر در فرودگاه دالامان فرود خواهند آمد و انتظار می رود بیشترین گردشگران از انگلستان باشد.

استار/ سازمان ملل: زمان سخاوتمندی با ترکیه فرا رسیده است

رامش راجاسینگهام، نماینده دفتر هماهنگی بشردوستانه سازمان ملل متحد در ژنو و مدیر واحد هماهنگی، بر نقش برجسته ترکیه در مسائل بشردوستانه و حمایت از نیازمندان تاکید کرد. این مقام سازمان ملل با بیان اینکه “فکر می‌کنم زمان آن رسیده است که نسبت به ترکیه که در فاجعه زلزله آسیب دیده است، سخاوتمند باشیم”، از کمک‌کنندگان مالی سراسر جهان دعوت کرد تا با سخاوتمندانه‌ترین حد ممکن در فراخوان کمک به ترکیه مشارکت کنند

حریت/  فروش توگ اس یو وی از این هفته آغاز می شود

خودروی ملی برقی ترکیه (توگ) این هفته به فروش می‌رسد. حریت ادعا می‌کند، توگ نه تنها یکی از موفق ترین برندهای خودروهای الکتریکی در جهان خواهد بود، بلکه در تولد بسیاری از ابتکارات فناوری نیز نقش بسزایی خواهد داشت. اولین مدل توگ که به فروش می‌رسد یک اس یو وی کلاس سی خواهد بود. پیش‌بینی  می‌شود تا پایان سال میلادی جاری حدود بیست هزار دستگاه توگ اسیو وی تولید شود.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز سه‌شنبه چهاردهم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که دوران پسازلزله، جذب حمایت‌های بین‌المللی از زلزله‌زدگان، پرونده عضویت سوئد و فنلاند در ناتو، صنعت گردشگری و خودروی ملی توگ مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، دوران پسازلزله، تحولات خاورمیانه و تمدید قرارداد ترانزیت غلات اوکراین مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.