ثبت امتیاز

سید امیرحسین گرکانی، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران، سرمایه اجتماعی و نقش مرکز حوادث اضطراری ترکیه «آفاد» در حمایت از زلزله‌زدگان قهرمان ماراش را ستود.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران

سیدامیرحسین گرکانی، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران به تشریح مشاهدات خود از مناطق زلزله‌زده در ترکیه و روند امدادرسانی به شهروندان آسیب‌دیده در این فاجعه طبیعی پرداخت.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران افزود: آفاد، عملکرد موفقی در جذب کمک‌های بشردوستانه داشته و در سال 2018 هشت میلیارد دلار کمک جمع کرد که نشانه سرمایه اجتماعی بالای آن است.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران

گرگانی یکی دیگر از تجربیات امدادرسانی را اعتماد کامل مردم زلزله‌زده به دولت ترکیه دانست و تصریح کرد: بعد از حدود هفت روز شهرها تخلیه و مردم با اعتماد به دولت از شهر خارج شدند.

او ادامه داد: این بالاترین میزان کمک‌های بشردوستانه جمع‌آوری‌شده در یک کشور تاکنون است. موفقیت «آفاد» همچنین بیانگر این است که اعتماد زیادی از سوی مردم به دولت ترکیه وجود دارد.

وی در این‌باره گفت: آفاد مسئول امدادرسانی و مدیریت بحران در ترکیه است و امور محیط‌زیست، تغذیه، حمایت روانی، خدمات انرژی، تامین امنیت و غیره را برعهده دارد.

وی درباره نقش سمن‌ها در زلزله ترکیه نیز گفت: برخلاف ایران، سلبریتی‌ها نیز در کنار دولت قرار گرفتند و با اجرای کمپین «ترکیه یکدل» 6 میلیارد دلار کمک مردمی جمع‌آوری کردند.

گرگانی در پایان اظهار داشت: زلزله ترکیه تاثیری روی گسل‌های ایران نداشته است، اما ما باید از رفتارهای گسلی درس بگیریم. در تهران 28 گسل داریم که معروف‌ترین آنها گسل‌های مشا، پارچین و ری است. او افزود: در ایران از شمال تا جنوب از یک نوع چادر استفاده می‌کنیم. درحالی‌که در ترکیه چادرها متناسب با اقلیم است. مثلا چادری بود که جای خروج دودکش بخاری نیز در آن وجود داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.