ثبت امتیاز

وزارت امور خارجه مصر طی بیانیه‌ای  به سفر مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به مصر واکنش نشان داد واعلام کرد که سفر چاووش‌اوغلو به قاهره از سرگیری روابط دو کشور است.

وزارت امور خارجه مصر

احمد ابو زید، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر طی بیانیه‌ای، سفر مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به قاهره را آغاز از سرگیری روابط دو کشور دانست.

در این بیانیه هدف از این سفر دستیابی به یک تفاهم مشترک برای حفظ منافع دو کشور و دو ملت برادر عنوان شده است.

در این بیانیه آمده است: سفر وزیر خارجه ترکیه به مصر، گام اول برای عادی سازی روابط دو کشور، گفتگوی همه جانبه در مورد جنبه‌های مختلف روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با اهمیت مشترک است.

وزارت امور خارجه مصر

روابط ترکیه و مصر که در اثر کودتا علیه دولت اخوانی محمد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر، تیره شد با تلاش‌های دوجانبه در جهت حل و فصل پیش میرفت تا اینکه مصر کمک‌های بشردوستانه به مناطق زلزله‌زده ترکیه ارسال و با دولت و مردم ترکیه ابراز همدردی کرد.

شایان ذکر است که این نخستین سفر چاووش‌اوغلو به عنوان امور خارجه ترکیه به مصر بوده و پس از یازده سال نخستین سفر یک وزیرا امور خارجه ترکیه‌ای به قاهره خواهد بود.

مولود چاووش‌‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه فردا بنا به دعوت سامح شکری، همتای مصر‌ی‌ خود برای انجام سفر رسمی عازم این کشور خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه وزارت امور خارجه ترکیه، چاووش‌اوغلو و شکری در این دیدار تمامی ابعاد روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار خواهند داد.

گفتنی است که شکری در ۲۷ فوریه با سفر به ترکیه و دیدار با همتای ترک خود جان باختن شماری از شهروندان ترکیه در زلزله‌های اخیر را تسلیت گفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.