5/5 - (1 امتیاز)

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه‌های خبری‌ ترکیه در روز شنبه بیست‌و‌هفتم اسفند ماه ۱۴۰۱ (هجدهم  مارس ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسته خبری روز شنبه

 یئنی‌شفق/ اظهارات اردوغان در مورد فنلاند در راس خبرهای مهم مطبوعات جهان منتشر شد.

اردوغان با ایراد توضیحاتی درباره عضویت فنلاند در ناتو گفت: “ما به وظیفه خود عمل می‌کنیم، به وعده‌ای که روز جمعه دادیم جامه عمل می‌پوشانیم.” توضیحات اردوغان درباره عضویت فنلاند در ناتو بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت. مطبوعات اروپایی این تحول را با عناوینی چون “سوئد کنار گذاشته شد” و “آنچه با نگرانی در انتظار آن بودیم عملی شد” به اطلاع خوانندگان خود رساندند.

بسته خبری روز شنبه

دیلی صاباح/ چراغ سبز ترکیه به فنلاند

دیلی صاباح هم به موافقت ترکیه با عضویت فنلاند پرداخت و نوشت با دستور رجب طیب اردوغان، لایحه قانونی در خصوص تصویب پروتکل الحاق فنلاند به ناتو به امضای مصطفی شنتوپ، رئیس پارلمان ترکیه رسید و سپس به کمیته روابط خارجی مجلس ارجاع شد.

 

استار/ ترکمنستان آماده است تا دیگران را نیز در ثروت هیدروکربنی خود سهیم سازد

قربانقلی بردی محمداف، رئیس مصلحت خلق ترکمنستان، با بیان اینکه ترکیه اولین کشوری بود که ترکمنستان را به رسمیت شناخت، گفت که قصد دارند “کشورهای جهان ترک” را نیز در ثروت هیدروکربنی این کشور سهیم سازند.

 

حابرتورک/ اردوغان وعده ساخت 650 هزار خانه در سال را داد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه قول داده‌اند در مدت یک سال شهرهایی را که در زمین‌لرزه‌های ششم فوریه ویران شده‌اند، بازسازی کنند، اظهار داشت: برنامه ما ساخت ۶۵۰ هزار خانه و تحویل آن به ذینفعان است. در دو دهه‌ای که بر سر کار بودیم یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد مسکونی ساختیم و ۳.۳ میلیون پروژه‌ را در راستای تحول شهری اجرا کردیم.

 

وطن/ آخرین خبرها از توگ

شرکت خودروسازی ترکیه «توگ» اعلام کرد که خودروی ملی کشور ظرف ۲۴ ساعت ۲۲ هزار و ۱۵۰ مورد سفارش دریافت کرده است. همچنین گفتنی است که تست جاده‌ای توگ آغاز کرد. این خودروها که آزمایشات رانندگی آن در کوچه و خیابان های بورسا انجام می‌شود با علاقه واستقبال مردم بورسا مواجه شده است.

 

حریت/ چراغ سبز اردوغان به فنلاند

مردم فنلاند و سوئد که منتظر موافقت ترکیه برای عضویت در ناتو هستند، چشم‌هایشان به تایید آنکارا دوخته شده است. برخلاف سوئد، آنکارا به فنلاند که به خواسته‌های ترکیه جامه عمل می‌پوشاند، چراغ سبز نشان می‌دهد. اردوغان درباره عضویت فنلاند در ناتو گفت: ما به قولی که روز جمعه داده بودیم عمل می‌کنیم.

 

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز شنبه هجدهم مارس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که اظهارات اردوغان در باب موافقت با عضویت فنلاند در ناتو و بازسازی مناطق زلزله‌زده، پرونده عضویت فنلاند و سوئد در ناتو، راهبرد جدید ترکمنستان در خصوص انرژی‌های هیدروکربنی و خودروی ملی ترکیه (توگ) مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، پرونده عضویت سوئد و فنلاند در ناتو، دوران پسازلزله، تجدید رابطه با مصر و راهبرد تبدیل کردن ترکیه به هاب انرژی اوراسیا مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.