5/5 - (1 امتیاز)

نشست فوق‌العاده سازمان دولت‌های ترک با دستور کار فوق‌العاده در آنکارا برگزار می‌شود.

نشست فوق‌العاده سازمان دولت‌های ترک

نشست فوق‌العاده سران سازمان دولت‌های ترک امروز در کاخ ریاست جمهوری ترکیه و با میزبانی رجب‌طیب‌اردوغان در آنکارا برگزار می‌شود. پیش از نشست مذکور، اردوغان با سران برخی از کشورهای عضو این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد. سازمان دولت‌های ترک به دلیل زلزله‌های ترکیه با دستور کار فوق‌العاده تشکیل جلسه می‌دهد.

رجب طیب اردوغان، با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان و صدیر کاپاروف رئیس جمهور قرقیزستان نیز به طور جداگانه دیدار کرد. جمهوری خودخوانده ترک قبرس شمالی، ترکمنستان و مجارستان نیز به عنوان کشورهای ناظر در این اجلاس شرکت خواهند کرد.

نشست فوق‌العاده سازمان دولت‌های ترک

نشست فوق العاده سازمان دولت‌های ترک با حضور آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان و ترکیه در کاخ ریاست جمهوری بشتپه در آنکارا برگزار می‌شود.

رؤسای جمهور میهمان به دلیل زلزله‌ها در ترکیه با اردوغان همدردی کردند. در این دیدارها روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و موضوعات دستور کار نشست سران سازمان دولت‌های ترک مورد ارزیابی قرار گرفت.

گام‌های مشترک برنامه‌ریزی شده برای التیام بخشی به زخم‌های ناشی از زلزله‌های ترکیه و دیگر موضوعات مربوط به جغرافیای ترک در دستور کار این نشست است. اولین میهمان اردوغان شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان بود.

گام‌های مشترک برنامه‌ریزی شده برای التیام بخشی به زخم‌های ناشی از زلزله‌های ترکیه و دیگر موضوعات مربوط به جغرافیای ترک در دستور کار این نشست هستند.

شایان ذکر است سازمان دولت‌های ترک یا سازمان کشورهای ترک که شورای تُرک هم نامیده می‌شود و پیش‌تر شورای همکاری کشورهای ترک نام داشت. یک سازمان بین‌المللی متشکل از پنج کشور ترک و کشورهای مجارستان و ترکمنستان به عنوان ناظر است. این شورا در ۳ اکتبر ۲۰۰۹ بنیان‌گذاری شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.