ثبت امتیاز

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به صورت تلفنی گفتگو و تبادل نظر نمود.

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد. با توجه به تحولات منطقه‌ای و روند مثبت تنش‌زدایی جمهوری اسلامی ایران با همسایگان جنوبی، چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این گفتگو از توافق ایران و عربستان سعودی استقبال نمود و ابراز اطمینان کرد این امر منجر به تقویت مواضع جهان اسلام و هم افزایی بین کشورهای اسلامی‌ برای کمک به حل و فصل مسائل منطقه خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان تعامل مثبت همسایگان و کشورهای منطقه را زمینه ساز توسعه صلح و ثبات در منطقه و هم افزایی بیشتر در عرصه بین المللی توصیف کرد.
در پایان این گفتگوی سازنده، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه همچنین در خصوص روند توسعه
روابط و برخی موضوعات مورد اهتمام دو کشور در عرصه منطقه ای تبادل نظر کردند.
یکی از نکات مهم این گفتگو، ارزیابی طرفین از آخرین وضعیت مناسبات تهران و جمهوری آذربایجان بود، امیرعبداللهیان و چاووش‌اوغلو، تحولات قفقاز جنوبی و مناسبات سه‌جانبه با جمهوری آذربایجان را مورد توجه قرار دادند.
به نظر می‌رسد امکان ایجاد سازوکار ۳+۳ در منطقه قفقاز جنوبی، نیازمند گفتگو و همکاری سه قدرت همسایه این منطقه (جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و فدراسیون روسیه) با یکدیگر و البته سه کشور جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان می‌باشد. روشن است که روسیه درگیر جنگ اوکراین و قفقاز پس از جنگ ۴۴ روزه، بسترهای جدیدی برای تعامل و بازیگری تهران و آنکارا در حوزه قفقاز جنوبی فراهم می‌سازند و مطمئنا مسکو نیز با درک این واقعیات به دنبال تعامل سازنده با دو قدرت دوست خود جنوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.