5/5 - (1 امتیاز)

مولود چاووش‌‌اوغلو در جریان سفر به مصر، دیدار رهبران مصر و ترکیه را محتمل خواند و افزود: برای این دیدار بایدآمادگی لازم در ترکیه ایجاد شود.

وزیر امور خارجه ترکیه

زمین‌لرزه‌های ششم فوریه ترکیه، علیرغم خسارت‌های فراوانی که داشت، موجب ایجاد بستری برای بهبود روابط آنکارا با همسایگان و دوستان دیرین سابق فراهم نمود.
سامح شکری وزیر امور خارجه مصر ماه گذشته برای بازدید از مناطق زلزله زده وارد ترکیه شد و این اولین سفر وی پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور بود. همچنین رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز در پی وقوع زلزله در این کشور، دو بار تماس تلفنی از عبدالفتاح السیسی همتای مصریخود دریافت کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه

به اعتقاد برخی تحلیلگران،گرچه روند عادی سازی بین دو کشور به دلیل اختلافات متعدد، به ویژه حضور نیروهای ترکیه در لیبی و میزبانی ترکیه از اعضای اخوان المسلمین که توسط مقامات مصری تحت تعقیب هستند، در حال کند شدن است، اما عزم آنکارا و قاهره برای بهبود روابط در کنار دو مولفه گاز مدیترانه شرقی و انتخابات پیش رو در ترکیه، عامل حرکت طرفین به سوی یک توافق جدید است.

در همین راستا و در پاسخ به سفر شکری به ترکیه، چاووش‌اوغلو عصر جمعه برای دیدار با سامح شکری همتای مصری خود به قاهره رفت. در بیانیه تایید این خبر که وزارت امور خارجه ترکیه منتشر کرد،  دلیل سفر از پیش تعیین نشده وزیر امور خارجه ترکیه به مصر اعلام نشد، اما ادبیات بسیار مثبت دو طرف، حاکی از احتمال حصول توافقات در آینده نزدیک ( پس از انتخابات ترکیه) می‌باشد.

 مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که بعد از یازده سال به مصر سفر کرده است در نشست خبری خود پس از دیدار با سامح شکری وزیر خارجه مصر با اشاره به تماس وزرای خارجه و روسای جمهور دو کشور طی ماههای گذشته گفت: بلافاصله پس از زلزله رخ داده در ترکیه شاهد تماس تلفنی و اعلام همدردی از سوی وزیر خارجه و رئیس جمهور مصر بودیم. مقامات مصر به این اکتفا نکرده و کمکهای انسانی را نیز به ترکیه ارسال کردند. وزیر خارجه مصر نیز به ترکیه آمده و از مناطق زلزله زده دیدار کرد.

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: سرمایه گذاری بخش خصوصی ترکیه در مصر زیاد است بطوریکه 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری و ایجاد کارخانه هایی از سوی تجار ترک منجر به استخدام 100 هزار شهروند مصری شده که این روند افزایش نیز خواهد یافت.

وی در خصوص زمان دیدار رهبران دو کشور نیز گفت: برای این دیدار باید آمادگی در ترکیه ایجاد شود. در حال حاضر ما مشغول انتخابات دو ماه آینده هستیم و شاید بلافاصله بعد از انتخابات، دو رئیس جمهور با یکدیگر ملاقات کنند.

چاووش‌اوغلو اراده رهبران دو کشور بعد از دیدار دوحه را توسعه و تعمیق روابط خواند و افزود: مصر در مدیترانه شرقی، جهان عرب، فلسطین و قاره آفریقا کشور مهمی است و ما علاوه بر روابط دو جانبه درباره این موضوعات و نیز وضعیت لیبی، سوریه و روابط ایران و عربستان گفتگو کردیم.

وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد: از سوی دیگر، مصر بالاترین صادرات را به ترکیه و در حوزه ال ان جی دارد و ما بیشترین واردات این ماده را از مصر داریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.