5/5 - (2 امتیاز)

اخیرا صنایع هوایی ترکیه  از دو پهپاد جدید خود رونمایی کرده است. این دو پهپاد دارای طراحی موسوم به بال‌پرنده بوده و توانسته‌اند توجه رسانه‌های خارجی را جلب کنند.

پهپاد جدید ترکیه

این روزها صنایع هوافضای ترکیه اقدام به معرفی نسل جدیدی از پهپادها و جنگنده‌های بومی خود می‌کند. اواخر اسفند سال ۱۴۰۱ بود که اعلام شد جنگنده رادارگریز نسل پنجم « تی‌اف‌اکس» این کشور از آشیانه بیرون آمده و بخشی از تست‌های زمینی را با موفقیت به پایان رسانیده است، و طی روزهای گذشته دو پهپاد جدید ترکیه رونمایی شد.

پهپاد جدید ترکیه

در حقیقت، با گسترش دانش و فن آوری بخصوص در زمینه نظامی و دفاعی ترکیه نیز از این قافله عقب نمانده است و اقدام به ساخت و تجهیز پهپادهای خود کرده است و حتی در این زمینه نه تنها خدمتی برای خود انجام می دهد بلکه پهپادهایش را به سایر کشورها نیز می فروشد.

نخستین پهپاد که یک پهپاد انتححاری است، عذاب نام دارد و ساخت شرکت رابیت تکنولوژی است. مدیر ششرکتمذکور درباره این پهپاد رزمی انتحاری گفت: «ما تمام آزمایش‌های پروازی را انجام داده‌ایم و اینک به سراغ آزمایش مهمات می‌رویم. در ماه‌های آینده آزمایش‌های مهمات را انجام خواهیم داد. ما آماده تولید هستیم و قادر خواهیم بود نیازهای آینده را برآورده کنیم.»

این پهپاد با بال‌های دلتایی در دو نوع متفاوت ساخته شده است. وزن برخاست آن ۵۵ کیلوگرم و حداکثر ظرفیت حمل بار آن ۱۵ کیلوگرم است. این پهپاد می‌تواند تا ۵۰۰ کیلومتردر حداکثر ارتفاع ۳۰۰۰ متری  پرواز کند. اپراتور این پهپادمی تواند این پرنده را توسط دوربین تا ۲۰۰ کیلومترهدایت کند.شرکت سازنده این پهپاد در حال توسعه یک سامانه  وشکی متحرک برای پرتاب است.

سلجوق فرات، مدیر شرکت فناوری پهپاد روبیت ترکیه، در گفت‌وگو با آناتولی گفت: این پهپاد کامیکازه چند منظوره است و می‌توانیم کلاهک را هر طور که می‌خواهیم تغییر دهیم و ادغام کنیم و از کلاهک‌های موجود نیز استفاده کنیم.

فرات ادامه داد: این پهپاد رادارگریز، علاوه بر ماموریت‌هایانتحاری توان انجام ماموریت‌های دیگری نیز خواهد داشت. وی با بیان اینکه می‌توانید این پهپاد کامیکازه را به صورت هدایت خودکار رها کنید یا از فاصله ۲۰۰ کیلومتری با کمک اپراتور هدایت کنید و آن را به سمت هدف ببرید، افزود: در عین حال می‌تواند مستقیم به هدف خود برسد و با مختصات جی پی اس که شما به آن ارائه داده‌اید، هدفش را نابود کند. فرات با اشاره به اینکه این پهپاد را می‌توان طی پنج دقیقه نصب و ده فروند را پشت سر هم به هدف پرتاب کنید، گفت: خمپاره‌، مهمات تانک‌ها و مهمات آرپی‌جی را می‌توان به راحتی در این پهپادها ادغام کرد. در ماه‌های آینده نیز آزمایش پرواز آن با مهمات را انجام خواهیم داد.

پهپاد عذاب با ساختار بال‌ دلتا که در دو مدل مختلف با طول بال‌های ۱.۵ و ۲ متری و قابلیت حمل بار مفید ۳ و ۱۵ کیلوگرمی طراحی و ساخته شده، تهدیدات علیه کشور را خنثی خواهد کرد. تست‌های پروازی این پهپاد چند منظوره که برد طولانی و ظرفیت حمل بار بالایی دارد، انجام شده است و آزمایش‌های انفجاری آن نیز در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

پهپاد مذکور را می‌توان با نمونه ایرانی هسا شاهد ۱۳۶ قابل قیاس دانست. شاهد ۱۳۶ یک پهپاد انتحاری است. طول این پهپاد ۳٫۵ متر، وزن آن ۲۰۰ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. برد آن نیز طبق گفته‌های منابع ایرانی ۲۰۰۰ کیلومتر است. همچنین طول بال‌های این پهپاد ۲٫۵ متر است. طراحی این پهپاد توسط صنایع هوایی شاهد انجام شده؛ اما شرکت سازنده آن هسا است. قیمت این پهپاد طبق برآوردهای مختلف از ۲۰ هزار دلار تا ۵۰ هزار یورو برای هر فروند تخمین زده شده‌است. شاهد که کوچک،

ارزان، مناسب حملات هجومی و دردسرساز برای نیروهای پدافندی توصیف شده است، می‌تواند توان آفندی فوق‌العاده‌ای به کاربرانش بدهد. اخیرا روزنامه جروزالم پست چاپ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که پهپاد ایرانی شاهد۱۳۶ تغییر دهنده نتیجه بازی است. و بعید نیست که ترک‌ها در طراحی عذاب، از ساهد ۱۳۶ گرته‌برداری کرده باشند.

 

پهپاد دوم همان آنکا-۳ می‌باشد. پهپادی با بال‌های دلتاشکل و طبق ادعای سازنده، همرده با برترین پهپادهای جهان. روز جمعه بود که اعلام شد، صنایع هوافضای ترکیه از پهپاد رزمی جدید دیگری رونمایی کرد که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده اولین پرواز خود را انجام دهد. این پهپاد «آنکا-۳» نام دارد.

 این پهپاد دارای بالی صاف همراه با ارابه‌های  فرود جمع شونده و سکان عمودی وی شکل است. پهپاد آنکا ۳، علاوه بر قابلیت حمل سنسورها و سایر ادوات نظارتی، توانایی حمل اسلحه هم دارد و معاون رییس جمهور ترکیه، فؤاد اوکتای اعلام کرده که پهپاد مذکور قادر به حمله به سامانه‌های ضدهوایی دشمن خواهد بود.

با نگاهی به پهپاد آنکا ۳ ترکیه متوجه شباهت ظاهری این بال پرنده به پهپاد X-47B ایالات متحده می‌شویم. همچون نمونه آمریکایی خود،  پهپاد آنکا۳ نیز توان انجام ماموریت‌های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی، حمله به عمق اهداف دشمن و انهدام پدافند هوایی دشمن را دارا است. براساس ادعای سازندگان این بال پرنده با ساخت چنین پهپادی توانایی‌های نظامی کشور ترکیه در هوا به سطحی جدید وارد خواهد شد.

پهپاد Anka-3 مجهز به یک موتور جت توربو فن بوده و از حداکثر وزن برخاست هفت هزار کیلوگرم برخوردار است. افزون بر این، پهپاد مذکور توانایی حمل سنسورها و سایر ادوات نظارتی و اسلحه را نیز دارد.

گرچه این پهپاد براساس تصاویر منتشر شده بلحاظ شکلی بسیار شبیه به پهپاد چندمنظوره X-47B نورثروپ گرومن است. ولی مسلماً تفاوت‌های  فنآورانهقابل توجهی میان این دو بال ‌پرنده وجود دارد.

در پایان بایستی گفت که هر دو پهپاد معرفی شده دارای بال دلتا شکل بوده و اصطلاحا بال‌پرنده محسوب می‌شوند. اما پهپاد عذاب یک پرنده کوچک و ارزان انتحاری است که می‌تواند ماموریت‌های شناسایی را نیز انجام دهد و در ساخت آن احتمالا به شاهد۱۳۶ ایرانی نیز نیم‌نگاهی شده است. اما پهپاد آنکا۳، یک پهپاد بزرگ و گران‌بها و دارای توان انجام ماموریت‌های مختلف شناسایی و رزمی است. پیش‌بینی می‌شود هر دو پهپاد بتواند بازار صادراتی خوبی را نیز تصاحب کند، کما اینکه قرقیزستان مشتری خرید پهپاد آنکا۳ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.