ثبت امتیاز

در بسته خبری امروز مهم ترین اخبار و گزارشات منتشره در نشریات و پایگاه‌های خبری‌ ترکیه در روز یکشنبه بیست و هفتم فروردین ماه ۱۴۰۲ (شانزدهم  آوریل ۲۰۲۳) را مورد بررسی قرار می دهیم.

فروردین ماه ۱۴۰۲

حابرتورک/ اولین کشتی توریستی فصل با ۴۵۰ مسافر وارد مارماریس شد

کشتی تفریحی لوکس “سیلور اسپریت” با پرچم باهاما وارد مارماریس موغلا شد. در این کشتی ۴۵۰ مسافر و ۴۰۰ پرسنل حضور دارند که اکثراً شهروندان آمریکایی و انگلیسی هستند.

حریت/ بازی دوستانه بشیکتاش – اتلتیکو مادرید بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اسپانیا داشت

روز گذشته بین باشگاه‌های بشیکتاش و اتلتیکو مادرید بازی دوستانه برگزار شد و تمام درآمدها به زلزله‌زدگان اهدا شد. این خبر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اسپانیا داشت. برخی از روزنامه‌های کشور در اخبار خود از تیترهای «همبستگی تحسین‌برانگیز برای زلزله‌زدگان»، «فوتبال برای همین است»، «همبستگی بزرگ بشیکتاش و اتلتیکو» استفاده کردند.

استار/ پیام آنکارا در خصوص مصر

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در آنکارا اظهار داشت: صفحه جدیدی که در روابط با مصر باز شده است را با پروژه‌های مشترک و داستان‌های موفقیت پر خواهیم کرد. وی تاکید کرد د رخصوص برداشتن گام‌های ملموسی برای بهبود روابط دو جانبه در دوره آتی به توافق رسیده‌اند.

صاباح/ افزایش قابل توجه صادرات بخش پوشاک آماده ترکیه

صنعت پوشاک آماده ترکیه در سه ماهه نخست سال جاری ۵.۲ میلیارد دلار صادرات داشته است. بر اساس داده‌های مجمع صادرکنندگان ترکیه، صادرات ترکیه در ماه مارس نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۴ درصد افزایش یافته و به ۲۳.۶ میلیارد دلار رسید. به این ترتیب بیشترین صادرات ماهانه در تمام دوران تحقق یافت.

وطن/ وارانک: به زودی توگ را در خیابان‌های اروپا خواهیم کرد

مصطفی وارانک، وزیر صنعت و فناوری ترکیه گفت: توگ پروژه‌ای است که توانایی‌های ترکیه را به تمام جهان منعکس می‌کند. ما شروع به دیدن تاگ در خیابان‌های اروپا خواهیم کرد.

یئنی‌شافاک/ روند ساخت صد هزار واحد خانه‌‌ روستایی برای زلزله‌زدگان آغاز شده است

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اعلام این خبر افزود برخی از خانه‌های روستایی که روند ساخت آنها تکمیل شده است را قبل از عید فطر تحویل خواهیم داد.

با نگاهی به مهم‌ترین اخبار و گزارشات ترکیه در روز یکشنبه شانزدهم آوریس سال ۲۰۲۳ می توان دریافت که صنعت گردشگری، خودروی ملی توگ، بازسازی مناطق زلزله‌زده، صادرات پوشاک، بازی‌های دوستانه و روابط بین‌الملل مهم‌ترين کلیدواژه‌های اخبار این روز هستند. همچنین به نظر می‌رسد مساله انتخابات، پرونده چالش‌های ترکیه در حوزه اسکاندیناوی، اولین ماهواره سنجش محیطی بومی ترکیه و تحولات پیرامونی ترکیه مهم‌ترین اخبار ترکیه در روزهای پیش رو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.