5/5 - (1 امتیاز)

دیروز اولین ماهواره سنجش محیطی بومی ترکیه از پایگاه وندنبرگ در کالیفرنیا ایالات‌متحده  با موفقیتبه فضا پرتاب شد و در مدار تعیین شده قرار گرفت.

ماهواره دیده‌بانی بومی ترکیه

ترکیه صبح روز شنبه پانزدهم آوریل ۲۰۲۳ در ساعت ۰۹:۴۸ ( به وقت محلی) اولین ماهواره بومی دیده‌بانی خود را با نام ای‌می‌جی (İMECE) را از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در ایالت کالیفرنیا آمریکا به فضا پرتاب کرد.

مصطفی وارنک، وزیر صنعت و فناوری ترکیه نیز پس از پرتاب ماهواره به صورت تلفنی ارتباط برقرار و از دست‌اندرکاران تشکر کرد.

ماهواره دیده‌بانی بومی ترکیه

برنامه پرتاب ماهواره IMECE که به دلیل شرایط جوی سه بار به تعویق افتاده بود، امروز با شرکت خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و پروفسور حسن ماندال، رئیس توبیتاک انجام شد.

امیر سردار ارس، مدیر پروژه این ماهواره دیده‌بانی و تیمش عملیات پرتاب را در پایگاه واندنبرگ هماهنگ کرده و همزمان برنامه‌ای در ایستگاه ردیابی زمینی موسسه تحقیقات فناوری های فضایی توبیتاک در ترکیه برگزار شد. همچنین در مراسم پرتاب این ماهواره دیده‌بانی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز پیام ویدئویی ارسال کرد.

این ماهواره که می‌تواند بدون محدودیت جغرافیایی از سراسر جهان عکس بگیرد، در بسیاری از زمینه‌ها مانند تشخیص هدف، بلایای طبیعی، نقشه برداری، کاربردهای کشاورزی به ترکیه خدمت خواهد کرد.

این ماهواره که وابستگی ترکیه به خارج از کشور در فناوری ماهواره‌ای را کاهش می‌دهد، 21 فوریه به پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ منتقل شد. کابین انتقال آن نیز توسط شرکت نورس با امکانات کاملا داخلی و ملی ساخته شد.

با پرتاب این ماهواره، ترکیه برای اولین بار صاحب دوربین ماهواره‌ای الکترواپتیکال با وضوح فضایی که با امکانات داخلی و ملی ساخته شده، می‌شود. این همزمان با خورشید در ارتفاع ۶۸۰ کیلومتری در مدار قرار می‌گیرد.

گفتنی است پروژه ساخت ماهواره İMECE از سال ۲۰۱۷ توسط موسسه تحقیقات فناوری‌های فضایی توبیتاک (TÜBİTAK UZAY) آغاز شده و توسعه یافته است.

ماهواره İMECE که با هماهنگی وزارت دفاع و ریاست صنایع دفاعی ترکیه و با حمایت ریاست استراتژی و بودجه ریاست جمهوری و برنامه توبیتاک ۱۰۰۷ توسعه یافته، پس از اتمام آزمایشات در مدار در اختیار نیروی هوایی کشور قرار خواهد گرفت.

این ماهواره می‌تواند منطقه‌ای به طول هزار کیلومتر و عرض ۱۶.۷۳ کیلومتر را در یک حرکت ثبت و تصاویر را در ایستگاه زمینی با سرعت ناخالص داده ۳۲۰ مگابایت بر ثانیه دانلود کند.

عمر این ماهواره که می‌تواند برای اهداف عمرانی و امنیتی مورد استفاده قرار گیرد، 5 سال پیش بینی شده است. در این پروژه، دوربین الکترواپتیکال سازگار با فضا برای اولین بار در ترکیه طراحی و تولید شد. ابعاد İMECE که حدود هفتصد کیلوگرم وزن دارد، ۲ متر در ۳.۱ متر است.

به نظر می‌رسد انتخاب این زمان برای پرتاب بی‌ارتباط با امتخابات پیش روی ترکیه و در ادامه موج اخبار خوب و افتتاح‌ها و رونمایی‌ها نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.