5/5 - (1 امتیاز)

اختلافات نظامی یا فریب اطلاعاتی ، پس از آغاز تنش بین فرمانده گروه شرکت نظامی واگنر با فرماندهان ارشد نظامی ارتش روسیه اکنون این گروه اقدام به تحت کنترل قرار دادن مراکز نظامی شهر روستوف کرده است.

اختلافات نظامی یا فریب اطلاعاتی

یوگنی پریگوژین رهبر گروه شرکت نظامی واگنر

براساس آخرین گزارشات ارسال شده، این گروه ادعا کرده است که ارتش روسیه با بمباران مقر واگنر در عمق خاک اوکراین باعث کشته شدن نزدیک به 2000 نفر از نیروهای آنان شده است. بر همین أساس، پریگوژن با دستور حرکت نیروها به سمت روسیه به عنوان اقدامات امنیتی سازمان یافته نیز تحت پیگیرد کیفری قرار گرفته است. اظهار نظرهای گوناگون و اختلاف نظر در نوع برخورد با این اقدام گروه واگنر نشان دهنده نوعی سردرگمی بین سران نظامی ارتش روسیه است. تا این لحظه پوتین رئیس جمهور روسیه هیچگونه عکس العملی به این موضوع نشان نداده است.

برخی از تحلیل ها نشان دهنده ایجاد شکاف در بین نیروهای نظامی ارتش و بخش خصوص روسیه حکایت دارد. اکنون این موضوع مطرح شده است که آیا روسیه به سمت یک برخورد نظامی داخلی حرکت خواهد کرد؟ یا سیستم نظامی – اطلاعاتی غربی توانسته است نوعی شکاف و جذب نیرو از داخل گروه های نظامی روسیه انجام دهد؟ آنچه که مشخص است این موضوع باعث نوعی اختلال در روند عملیات های روسیه در عمق خاک اوکراین می گردد و می تواند تا افزایش تنش های سیاسی نیز در کرملین پیش رود. از طرفی دیگر، برخی بر این باور هستند که این اقدام گروه واگنر صرفا یک اقدام تاکتیکی برای کسب موقعیت بهتر نظامی در ارتش روسیه است و شاید فرمانده این گروه که زیر نظر گازپروم فعالیت می کند به عنوان فرمانده ارتش یا وزارت دفاع منصوب گردد.

به همین ترتیب، برخی از تحلیل های نظامی- امنیتی نیز بر این موضوع تاکید کردند که این نوعی تاکتیک نظامی روسیه برای فریب ارتش اوکراین بوده و احتمالا از این موضوع به عنوان توقف فعالیت های ارتش روسیه استفاده شده است تا حمله غافلگیرانه ارتش روسیه آغاز شود. به گونه ای که در تایید این فرضیه به گفته های وزیر دفاع روسیه برای پایان سریع اقدامات نظامی روسیه و پیروزی در اوکراین می توان اشاره داشت. از طرفی دیگر می توان بیان داشت این اقدام نظامی واگنر در راستایی توقف حمله برآسای روسیه علیه مواضع اوکراین صورت پذیرفته است. بی شک تحولات آینده بیانگر اثبات هر یک از این فرضیه ها می تواند باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.