5/5 - (1 امتیاز)

تهدید گروه واگنر علیه روسیه ، یوگنی پریگوژین، رهبر گروه نظامی خصوصی روسیه، از نیروهای تحت امر خود خواستار مقابله نظامی با ارتش روسیه گردید. 

تهدید گروه واگنر علیه روسیه

یوگنی پریگوژین رهبر گروه نظامی واگنر روسیه

براساس گزارش های صورت گرفته رهبر گروه نظامی واگنر طی یک ویدیوی انتشار یافته در شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها، از اقدام نظامی و بمباران گسترده نیروهای تحت امر خود در مناطق اوکراینی خبر داد. پس از این موضوع بود که وی درخواست مقابله نظامی توسط رهبر گروه واگنر علیه ارتش روسیه به خصوص فرماندهی ارتش و وزیر دفاع صورت پذیرفت. این در حالی است که سخنگوی ارتش روسیه و کرملین ضمن دعوت به خویشتنداری رهبر و اعضای این گروه هرگونه بمباران نیروهای واگنر را رد کرده و این اقدام را یک عملیات روانی رسانه ای ارزیابی کردند.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه

پیش از این و قبل از تصرف منطقه خارکیف، بارها یوگنی پریگوژین از عدم هماهنگی و نبود کمک های لجستیکی توسط ارتش و وزارت دفاع روسیه انتقاد کرده بود. به نظر می رسد که تنش بین گروه واگنر با وزارت دفاع روسیه و ارتش این کشور بخشی از رقابت های نظامی و سیاسی در این کشور به شمار می رود. به گونه ای که بارها پریگوژین خواستار استعفا یا برکناری وزیر دفاع روسیه شده بود. از این رو، مطابق با خبرگزاری های بین المللی سازمان اطلاعاتی روسیه رهبر گروه واگنر را به عنوان یک تهدید جدی ارزیابی کرده است و امکان دستگیری وی را بالا دانسته است. از جانبی دیگر، وزارت دفاع روسیه به پریگوژین اعلام کرده است که بهتر است موضوع از طریق مذاکره پیگیری و حل گردد.

بر این اساس، مراکز امنیتی در روسیه به حالت آماده باش درآمده و اقدامات ضد تروریستی به اجرا گذاشته شده­اند. از طرفی دیگر، شورای عالی امنیت ملی آمریکا بیان کرده است که تحولات روسیه را رصد و از نزدیک مسائل این کشور را زیر نظر دارد.

به نظر می رسد که با افزایش اقدامات نظامی روسیه و پیشروی های صورت گرفته اکنون نوعی سهم خواهی یا تسویه حساب در گروه های نظامی روسیه شروع شده است. به گونه ای که این اختلافات و تنش ها شاید در راستایی کسب مقام وزارت دفاع توسط پریگوژین باشد. به هر حال این تنش باعث آشفتگی در ساختار نظامی و امنیتی روسیه گردیده است که به خوبی می تواند از جانب مخالفین و طرف جنگ روسیه مورد بهره برداری قرار بگیرد. براساس دیدگاه سان تزو (استراتژیست بزرگ نظامی)، یکی از مهمترین استراتژی های جنگی جهت تزلزل در سطوح مختلف نظامی دشمن، ایجاد شکاف و بی اعتمادی در بین فرماندهان و رقابت میان آنها است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.