ثبت امتیاز

سرنوشت لیر در عصر پسا انتخابات ، با وجود تغییرات مدیریتی در نهادهای مالی ترکیه و اصلاح نرخ بهره، لیر کماکان در حال سقوط و ثبت رکوردهای نزولی تاریخی است. به سخنی دیگر، لیر ترکیه پس از افزایش غیرقابل قبول نرخ بهره به پایین‌ترین سطح خود رسید. امروز لیر ترکیه در روز گذشته تا ۳.۳ درصد تضعیف شد و به پایین‌ترین حد خود رسید.

سرنوشت لیر در عصر پسا انتخابات

بانک مرکزی روز پنجشنبه هفته گذشته نرخ کلیدی خود را به میزان ۶۵۰ واحد پایه افزایش داد و به ۱۵ درصد رساند که بسیار کمتر از انتظارات برای انقباض اولیه بزرگتر بود و به گفته تحلیلگران بر تعهد بلندمدت برای مبارزه با تورم تاکید کرد.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان در اظهارنظری پس از انجام این تغییرات تأکید کرد نظرش در مورد احکام الهی و نرخ بهره لایتغیر باقی خواهد ماند.

لیر در ساعت ۱۰  و ۶ دقیقه به وقت گرینویچ به پایین‌ترین سطح ۲۵.۷۴ در برابر دلار رسید که در سال جاری ۲۷.۳ درصد کاهش داشت و در ساعت ۱۰ و ۳۹ دقیقه به ۲۵.۶۴۸۰ رسید.

سقوط لیر یک روز پس از آن که افزایش شدید نرخ بهره بانک مرکزی نتوانست بازارها را تضمین کند و رئیس‌جمهور، طیب اردوغان سیاست‌های غیرمتعارف دیرینه خود را کنار گذاشته، رخ داده است.

به نظر می‌رسد روند نزول لیر در اولین روز کاری هفته آینده (دوشنبه) رکورد نزولی جدیدی را ثبت کند. این ریزش‌ها، موجب زیان به سرمایه‌گذاری خارجی، صنایع واردات محور و صنعت گردشگری ترکیه خواهد شد و البته فشار مضاعفی به بانک‌های ترکیه وارد خواهد آورد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.