ثبت امتیاز

آغاز تولید مشترک جنگنده نسل پنجم تی‌اف-ایکس توسط ترکیه و پاکستان ، پس از رونمایی از جنگنده نسل پنجم تی‌اف- ایکس ترکیه، وزارت دفاع این کشور از کشورهای اسلامی دعوت به عمل آورد برای تولید مشترک این جنگنده پا پیش بگذارند. اکنون پس از چهار ماه، پاکستان و ترکیه که علیرغم مخالفت آمریکا از همکاری‌های نزدیکی در حوزه‌های دفاعی و نظامی برخوردارند اکنون با هدف مدرنیزه کردن توانمندی‌های متقابل در حوزه هوافضا، ساخت مشترک جنگنده نسل پنجم و سکوی پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین را رسما آغاز کردند.

با سفر اخیر فرمانده نیروی هوایی ترکیه به اسلام‌آباد و رایزنی‌های وی با همتای پاکستانی، آغاز مرحله جدید در نوسازی ناوگان نیروی هوایی و پیشبرد طرح تولید جنگنده نسل پنجم با ترکیه از سوی نیروی هوایی پاکستان اعلام شد.

آغاز تولید مشترک جنگنده نسل پنجم تی‌اف-ایکس توسط ترکیه و پاکستان

آغاز تولید مشترک جنگنده نسل پنجم تی‌اف-ایکس توسط ترکیه و پاکستان

پروژه مشترک نیروی هوایی پاکستان و ترکیه برای تولید هواپیماهای جنگی نسل پنجم موسوم به TF-X تا سال گذشته در حد گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای منعکس یافته بود و اکنون پاکستان به طور رسمی پیشبرد این طرح نظامی را شریک راهبردی خود ترکیه را اعلام کرد.

منابع نظامی در پاکستان گفتند که پاکستان و ترکیه توافق کردند که در تولید هواپیمای دو موتوره نسل پنجم از موتور شرکت آمریکایی جنرال الکتریک با عنوان F-1-10 استفاده خواهد کرد و در صورت کارشکنی آمریکا، موتور جنگنده نسل پنجم از یک شرکت بریتانیایی فراهم خواهد شد.

فرمانده نیروی هوایی پاکستان در این دیدار اقدامات این مجموعه در خطوط گسترده ای از طرح نوسازی نیروی هوایی و خریدهای هوشمند از کشورهای متحد، ارتقای زیرساخت ها و بازسازی بخش آموزش را به اشتراک گذاشت.

روابط عمومی نیروی هوایی پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ژنرال آتیلا گولان فرمانده نیروی هوایی ترکیه در اسلام‌آباد با ارتشبد خلبان ظهیر احمد بابر همتای پاکستانی خود دیدار و طرفین برای پیشبرد همکاری‌های دوجانبه از جمله در تولید مشترک سخت افزار نظامی با تمرکز ویژه بر هواپیماهای نسل پنجم و سکوهای هوایی بدون سرنشین توافق کردند.

به گفته منابع مطلع پاکستانی، اسلام‌آباد تا سال ۲۰۳۰ هواپیمای جنگی نسل پنجم را وارد ناوگان نیروی هوایی خود خواهد کرد و ترکیه نیز تا پایان سال جاری اولین پرواز آزمایشی این جنگنده را انجام خواهد داد. این هواپیما مجهز به مدرن ترین فناوری جنگی و رادار بوده و قابلیت حمل موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین با سریع ترین قدرت شلیک به هرگونه هدف خواهد بود.

این پروژه مشترک که از سوی رسانه های منطقه “اولین جنگنده جهان اسلام” نامگذاری شده است، پیش بینی شده است که با نوسازی ناوگان جت های جنگنده هر دو کشور بر قدرت منطقه ای آنکارا و اسلام‌آباد بیفزاید. و راه را برای انتقال فنآوری ههوایی بین دو کشور بگشاید. هر چند که دو کشور پیشتر هم در تولید بالگرد ترکیه‌ای آتاک با هم تعامل داشتند.

صنایع دفاعی پاکستان، از حمایت‌های فنی چین بهره‌مند هستند و در حال حاضر نیز با کمک پکن، یک جنگنده نسل ۴+ اقتصادی را در دو مدل داخلی و صادراتی تولید می‌کند. همچنین در حال حاضر نیروی هوایی پاکستان در حال کار روی پروژه داخلی یک جنگنده نسل پنجمی با نام AZM است که هدف آن جایگزینی جت های جنگنده اف ۱۶ و میراژ ۳ فرسوده ارتش این کشور است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.