ثبت امتیاز

مورد عجیب انکار و تردید سفر اردوغان به عراق ، در حالی که بغداد و اربیل در خصوص نتایج انتخابات اخیر ترکیه، معتقد به شکست رجب طیب اردوغان و ائتلاف جمهور بودند، و ضمن تعامل در پرونده‌های متعددی چون پروژه کریدور توسعه و مبارزه با تروریسم کردی، در مسائلی چون حق‌آبه و حملات یکجانبه ترکیه به قلمروی عراق اعتراض داشتند، با دیدن نتایج بهت‌زده شده و بارها اردوغان را به عراق دعوت کردند. پیش‌بینی می‌شد اردوغان امروز یکشنبه چهارم تیر ماه به عراق سفر کند، اما اکنون این امر تکذیب می‌شود.

مورد عجیب انکار و تردید سفر اردوغان به عراق

در اثر اختلافات درونی بین بغداد و اربیل، اکنون موجی از انکار و تردید در باب سفر اردوغان به عراق به راه افتاده است.

اولین واکنش مربوط به اربیل بود، پایگاه خبری روداوو نیز اعلام کرد مشاور نخست وزیر عراق نیز سفر اردوغان به بغداد را رد کرد. پیش از این وفا محمد کریم، عضو حزب دموکرات کردستان از سفر قریب الوقوع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، به بغداد خبر داده بود.

در همین رابطه، یک منبع در دولت عراق سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به بغداد را تکذیب کرد. خبرگزاری رسمی عراق به نقل از این منبع که به نامش اشاره نشده است گفت که رجب طیب اردوغان، امروز یکشنبه هیچ سفری به بغداد نخواهد داشت.

همچنین پیش‌بینی می‌شود اربیل تلاش داشت از قدرت اردوغان برای اقناع بغداد در خصوص صادرات نفت مناطق شمالی عراق از طریق بندر اسکندرون ترکیه بهره بگیرد. و به همین دلیل یک بازی رسانه‌ای را شروع کرد که منجر به تکذیبیه امروز شد. برخی منابع غیررسمی ترک هم تایید کردند مسائل مربوط به انتقال نفت اقلیم کردستان از مهمترین محور‌های گفتگوهای تلفنی اخیر اردوغان با مقامات عراقی بوده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.