5/5 - (1 امتیاز)

عصبانیت اردوغان از پیوند پرونده فروش اف-۱۶ با پرونده عضویت سوئد در ناتو ، نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور با ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. رئیس‌جمهور ترکیه و دبیرکل ناتو، آخرین تحولات روسیه و عضویت سوئد در ناتو را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این تماس تلفنی به نگرش سازنده ترکیه نسبت به عضویت سوئد اشاره و تاکید شد، تا زمانی که حامیان پ‌.ک‌.ک/پ.ی.د/ی‌.پ،گ آزادانه در این کشور حضور داشته باشند، تغییرات قانونی غیرمنطقی خواهد بود.

رجب طیب اردوغان طی گفتگو با ینس استولتنبرگ از گره زدن مجدد پرونده انتقال جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه با روند پذیرش عضویت سوئد در ناتو عصبانی شد. اردوغان: مشروط کردن خرید اف-16 به موافقت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو به این سازمان آسیب می‌زند و نه به ترکیه.

اردوغان در گفت‌وگو با دبیر کل ناتو، بی‌عدالتی‌های صورت گرفته در زمینه خرید اف-۳۵ و تلاش‌ها برای مشروط کردن خرید اف-۱۶ به موافقت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو، در اصل به ناتو و امنیت این سازمان آسیب وارد می‌کند نه به ترکیه.

همچنین در این گفتگوی تلفنی تاکید شد که پایان تنش در روسیه از بروز فجایع انسانی غیرقابل برگشت در حوزه اوکراین جلوگیری کرد و تحولات روسیه نقطه عطف جدیدی در مسیر صلح عادلانه در اوکراین خواهد بود.

این خبر در حالی پخش می‌شود که پیشتر رسانه‌های آمریکایی و ترکیه‌ای اعلام کردند دو کشور در خصوص خرید جنگنده‌ها و کیت‌های نوسازی جنگنده‌های اف-۱۶ به توافق رسیده‌اند، اما اکنون این اخبار مجددا تکذیب شدند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.