5/5 - (1 امتیاز)

بازدید یرلی کایا از دیوار مرزی ترکیه با ایران ، در حالی که مقامات ترکیه در استان «وان»، اوایل خرداد ماه گذشته اعلام کردند که ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی ۲۹۵ کیلومتری ترکیه با ایران تکمیل شده است، عملیات ساخت دیوارهای مرزی در دیگر استان‌های ترکیه ادامه دارد.

بازدید یرلی کایا از دیوار مرزی ترکیه با ایران

بازدید یرلی کایا از دیوار مرزی ترکیه با ایران

دیوارهای مرزی مزبور، مجهز به برج های دیدبانی، پروژکتور، دوربین و سنسورهای حرارتی برای مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی است و در صورت لزوم پهپادهای گیان مرزبانی نیز بر فراز این منطقه به پرواز درخواهند آمد. مقامات ترکیه سال گذشته گفته بودند که دیوارکشی در مرز با ایران تا پایان ۲۰۲۳ میلادی به پایان خواهد رسید.

 وزیر کشور ترکیه، روز دوشنبه (۲۶ ژوئن)، با حضور در منطقه مرزی «چالدران» از توابع استان وان، در جریان روند ساخت دیوار مرزی، مسیر امنیتی و خندق‌های در حال احداث در این منطقه که هم مرز با ایران است، قرار گرفت.

آنکارا ادعا می‌کند که در چارچوب مبارزه با تروریسم و جلوگیری از نفوذ و ورود غیرقانونی افراد به ترکیه، در حال احداث این دیوار است. این دیوارکشی مختص مرز ایران نیست و این کشور در مرز با سوریه نیز دیواری به طول ۸۳۷ کیلومتر ساخته است.

ترکیه و ایران ۵۶۰ کیلومتر نوار مرزی مشترک دارند که ۲۹۵ کیلومتر از آن مشرف به استان «وان» ترکیه است. عملیات دیوار کشی در این مرز از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است.

یونان، دیگر کشور همسایه ترکیه، در ابتدای سال ۲۰۲۲ از تکمیل دیوار ۴۰ کیلومتری در مرز با ترکیه مجهز به دستگاه‌های نظارتی جدید برای جلوگیری از تردد احتمالی پناهجویان از این نقطه به اروپا خبر داد. بودجه این دیوارها عمدتا توسط اتحادیه اروپا تأمین شده است.

روند خروج غیرمسئولانه ایالات‌متحده از افغانستان و سراریز شدن امواج انسانی از افغانستان به سوی ترکیه و یونان، آنکارا و آتن را ناچار به تکمیل فوری دیوارهای مرزی کرده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.